Zdrowie

Mastektomia – na czym polega zabieg i jakie są metody rekonstrukcji piersi?

Mastektomia – na czym polega zabieg i jakie są metody rekonstrukcji piersi?

Amputacja piersi, którą przeprowadza się z powodu pojawienia się choroby nowotworowej to tzw. mastektomia. Jest to zabieg radykalny, ale konieczny u pacjentek, u których nowotwór zajął większą część piersi. Mastektomia może być również przeprowadzana profilaktycznie np. z jednoczasową rekonstrukcją piersi. Chcesz dowiedzieć się więcej o amputacji piersi? Przeczytaj ten artykuł!

Mastektomia przy nowotworze

Kiedy okazuje się, że kobieta cierpi na nowotwór piersi, w wielu przypadkach jednym ze sposobów leczenia pozostaje mastektomia, czyli amputacja całej piersi (oraz brodawki i otoczki). Zabieg ten wykonuje się u kobiet, u których nowotwór objął większy rozmiar niż ćwiartka piersi lub gdy występuje więcej niż jeden guzek. Usunięcie piersi w tym przypadku można wykonać w formie tradycyjnej lub oszczędzającej. Mastektomia tradycyjna polega na tym, iż chirurg usuwa gruczoł piersiowy, brodawkę i sutek, co powoduje powstanie dużej poprzecznej blizny (ma ona długość ok. 20 cm). Taką operację przeprowadza się, gdy choroba ma już bardziej zaawansowaną postać. U niektórych pacjentek można wykonać mastektomię oszczędzającą. Wtedy chirurg może usunąć gruczoł piersiowy, brodawkę i otoczkę, ale może pozostawić skórę okalającą pierś. W innym przypadku może oszczędzić usunięcie brodawki lub usunąć tylko tkankę gruczołową z pozostawieniem skóry, otoczki i brodawki.

Rekonstrukcja piersi po mastektomii

Jednym z niezwykle ważnych etapów powrotu do zdrowia i codziennego życia po przebytej chorobie nowotworowej jest rekonstrukcja piersi po mastektomii. Wiele metod obecnie proponowanych przez chirurgów pozwala uzyskać piękną, naturalnie wyglądającą pierś. W zależności od pacjentki można przeprowadzić rekonstrukcję różnymi technikami. Chirurg może zaproponować rekonstrukcję piersi ekspanderoprotezą, ekspanderem wymienianym na implant, tkankami własnymi (np. płatem z brzucha lub z pleców) lub własnym tłuszczem. Można także przeprowadzić natychmiastową rekonstrukcję z użyciem specjalnych siatek. O tym, jaka będzie najlepsza metoda rekonstrukcyjna w danym przypadku, zawsze zadecyduje lekarz, onkolog i chirurg w porozumieniu z pacjentką. Co ważne, niektóre kliniki proponują również wykonanie na zrekonstruowanej piersi specjalnej mikropigmentacji paramedycznej, która pomaga odtworzyć wygląd brodawki (dzięki temu pierś wygląda bardziej naturalnie).

Mastektomia profilaktyczna

Prewencyjne usunięcie piersi to zabieg, który wykonuje się u pacjentek, u których istnieje ryzyko występowania nowotworu piersi. Takie zwiększone ryzyko zachorowania związane jest z występowaniem mutacji genu BRCA1 i BRCA, kiedy w rodzinie wcześniej występowały choroby nowotworowe piersi lub gdy w piersi pojawiają się niepokojące zmiany. Przy mastektomii profilaktycznej chirurg usuwa gruczoł piersiowy oraz pozostawia otoczkę brodawki i skórę. Przy zabiegu jednocześnie proponuje się często rekonstrukcję piersi np. poprzez zastosowanie implantu. O tym, czy poddać się profilaktycznej mastektomii musi zadecydować kobieta wraz z zespołem specjalistów. Jest to decyzja bardzo indywidualna, trudna, ale często pozwalająca zachować zdrowie.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz