Porady

Jak skutecznie zadbać o meble do ogrodu?

Jak skutecznie zadbać o meble do ogrodu?

Każdy właściciel przydomowej działki chciałby, aby jego meble do ogrodu zachowały swój urok i trwałość przez lata. Utrzymanie ich w dobrej kondycji jest możliwe, ale tylko pod warunkiem przestrzegania kilku zasad i prowadzenia regularnych zabiegów konserwacyjnych. Dzięki nim Twoje sprzęty poradzą sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i posłużą Ci na dłużej.

Meble do ogrodu a lokalizacja

Na początek powinieneś zadbać o to, aby Twoje meble do ogrodu nie stanęły w przypadkowym miejscu. To, gdzie je ustawisz, wpłynie bowiem na ich kondycję i żywotność. Zacznij więc od tego, czy sprzęty te staną na ziemi (trawie), czy też na tarasie. Zaplanuj, czy będą stać pod gołym niebem, czy też przewidujesz nad nimi zadaszenie.

Wilgotny grunt i wysoka temperatura mogą szkodzić niektórym meblom, podobnie jak brak ochrony przed silnym słońcem. Unikaj też ustawiania mebli pod kruchymi gatunkami drzew. W czasie wiatru ich konary mogą ulec złamaniu i spaść na Twoje sprzęty. Pamiętaj, aby przed złą pogodą meble osłonić pokrowcami, a w czasie zimy przenieść je do suchego pomieszczenia.

Konserwacja drewnianych mebli do ogrodu

Drewniane meble do ogrodu podatne są na wilgoć i dlatego wymagają regularnej impregnacji: olejowania lub lakierowania. Na koniec sezonu, przed ich schowaniem, musisz delikatnie umyć je wodą z mydłem i osuszyć. Pamiętaj, że meble z drewna nie lubią ujemnych temperatur oraz szczelnego okrywania folią w zimie. Brak przewiewu może spowodować rozwój pleśni.

Przed rozpoczęciem sezonu powinieneś sprawdzić, czy na meblach nie pojawiły się rysy oraz odpryski lakieru. Zaobserwowane uszkodzenia oczyść ze starego lakieru papierem ściernym, wypełnij szpachlą do drewna i pokryj nową powłoką. Pamiętaj też, aby z drewnianych mebli jak najszybciej usuwać plamy z jedzenia. W innym przypadku powstaną trwałe przebarwienia.

Troska o meble z rattanu i wikliny

Rattan i wiklina to pędy palm i wierzb, czyli surowce naturalne. Wykonane z nich meble źle znoszą wilgoć oraz duże nasłonecznienie. Woda przyczynia się do ich gnicia i pleśnienia (zwłaszcza nóg), słońce natomiast powoduje przesuszanie struktur, doprowadzając do ich pękania. Warto więc, abyś trzymał je pod zadaszeniem w suchym miejscu.

Rattanowe i wiklinowe meble do ogrodu musisz regularnie impregnować, postępując podobnie jak z drewnianymi. Uchroni to Twoje sprzęty przed wnikaniem wilgoci. Powierzchnie mebli czyść na sucho, szczotką o miękkim włosiu. Jeśli użyjesz wody, przed użyciem pozwól meblom dobrze wyschnąć, aby nie odkształciły się. Możesz też odkurzać je odkurzaczem z wąską końcówką.

Meble z technorattanu

Włókno technorattanu, imitujące plecionki rattanu i wikliny, należy do tworzyw odpornych na czynniki atmosferyczne. Meblom wykonanym z tego tworzywa nie zaszkodzi więc wilgoć i słońce, pod wpływem którego kolor mebli nie powinien też płowieć. Meble te są wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji – wystarczy czyścić je wodą i delikatnymi środkami myjącymi.

Musisz jednak uważać, aby nie doszło do pęknięcia lub zarysowania ich struktur. Meble do ogrodu z technorattanu są nienaprawialne! Nie czyść ich detergentami w granulkach ani ostrymi szczotkami, bowiem doprowadzisz do powstania nieusuwalnych zarysowań.

Metalowe meble do ogrodu

Aluminium, stal oraz żeliwo należą do równie odpornych materiałów. Stal i żeliwo są jednak ciężkie oraz należy uważać, aby w powstałe w nich uszkodzenia nie wdała się rdza. Wymagają one czyszczenia ostrą szczotką a także pokrywania farbami ochronnymi. Meble z aluminium są lekkie i odporne na czynniki atmosferyczne. Wystarczy myć je wodą i uważać, aby nie uległy zarysowaniom.

Pamiętajcie, że konserwacja mebli do ogrodu musi być prowadzona regularnie oraz uwzględniać właściwości poszczególnych materiałów!

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz