Dom

Jak łączyć ze sobą kolory we wnętrzach?

Jak łączyć ze sobą kolory we wnętrzach?

k1

Kolory są bardzo istotnym elementem naszego życia. Gama barw jest niezwykle szeroka i każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Dobór kolorystyki w mieszkaniu czy domu jest niezwykle ważny także dla naszego samopoczucia. Jeśli kolory nie zostaną dobrze dobrane, możemy się po prostu źle czuć w danym pomieszczeniu.

Co oznaczają kolory?

Czy kolor może pasować do osobowości człowieka? Jak najbardziej i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Barwy mają różne odcienie, nasycenie, a także znaczenie. Za kolory uniwersalne uznawane są: biały – symbol czystości, niewinności, bezpieczeństwa (jest najbardziej neutralny), czarny –  kojarzony bardzo często z władzą, mocą, wytrzymałością, inteligencją, elegancją, ale także ze złem, żalem, magią (wywołuje silne emocje, gdy jest go zbyt wiele może mieć działanie przytłaczające), szary / srebrny  to kolory praktyczne i ponadczasowe, związane z solidnością, komponujące się z każdym żywym kolorem. Wśród podstawowych barw żywych wyróżnić możemy następujące kolory: niebieski (pobudza organizm do produkcji noradrenaliny, która działa uspokajająco), zielony (symbolizuje naturę, wzrost, płodność, bogactwo i pieniądze), czerwony (przyciąga wzrok, działa energetycznie i pobudzająco, jednak zbyt duża ilość powoduje agresję), żółty ( kolor słońca, ciepła, radości, wydobywa twórcze myśli, a także pobudza apetyt).

Odpowiedni podjazd przed domem

Do pozostałych kolorów należą: fioletowy (od zawsze kojarzony z władzą, uduchowieniem i szlachetnością, był też kolorem buntu i przemian, uznawany także za niekonwencjonalny i prowokujący), różowy (uspokaja i łagodzi konflikty), pomarańczowy (najbardziej ekstrawagancka barwa związana z energią, zabawą i ciepłem), brązowy (łączony z niezawodnością i stabilnością), złoty (przedstawia bogactwo i lepsze czasy, najlepiej komponuje się z czernią i bielą).

Idealne połączenie kolorów

Czy istnieje w ogóle coś takiego, jak idealne połączenie? Specjaliści radzą, aby łączyć ze sobą kolory przeciwstawne, czyli ciepłe z zimnymi. Zbyt duża ilość barw znajdujących się obok siebie, może spowodować szum komunikacyjny. Nie będziemy dobrze się czuć w takim gąszczu rozmaitych odcieni. Złotym środkiem jest umiar. Wyróżnić możemy kilka sposobów połączeń. Pierwszy z nich nazywany jest monochromatycznym. Polega on na łączeniu ze sobą wielu odcieni jednego koloru, zaczynając od najjaśniejszego, na najgłębszym kończąc. Następna z możliwości to zastosowanie barw dopełniających. W tym przypadku wymienić możemy np. kolor niebieski (do granatowego) i pomarańczowy, żółty i fioletowy, czerwony i zielony. Kolory te się równoważą.

Nasz kolor

Powinniśmy się głęboko zastanowić, zanim zdecydujemy się na dobór odpowiedniej kolorystki naszych ,,czterech katów”. Miejsce, w którym będziemy spędzać swój cenny czas, nie może działać na nas denerwująco. Musimy czuć chęć przebywania w danym pomieszczeniu. Z cała pewnością urządzając salon skłaniać należałoby się w kierunku barw bardziej energetycznych, które ożywią nasz dzień. Jeśli nie lubimy intensywnych barw, możemy wybrać odcień bardziej wyciszony, jednak ciepły. Zastanówmy się także, jakie kolory lubimy najbardziej. Nie doda nam radości przebywanie w otoczeniu czerwieni, jeśli na co dzień jej nie lubimy. Nie dekorujmy na siłę mieszkania, nawet jeśli takie są obowiązujące trendy. Dzisiejsi producenci farb prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych odcieni. Każdy ma szansę znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zarówno osoby ceniące delikatne odcienie, jak i ci, którzy kochają pełnię barw. Mieszkanie powinno być miejscem, do którego chce się wracać, aby spędzać w nim miłe chwile. Pamiętajmy o tym przy doborze koloru jego wnętrz.

Udostępnij

O autorze

Mira, doświadczona i rzeczowa blogerka.

Dodaj komentarz