Zdrowie

Leczenie kanałowe – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Leczenie kanałowe – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Leczenie kanałowe jest konieczne wtedy, gdy doszło do zapalenia wewnętrznej tkanki zęba. Dzieje się tak nie tylko z powodu zaniedbania systematycznych wizyt u stomatologa, ale również przez mechaniczne urazy zęba, jak pęknięcia czy złamania. Zainfekowana próchnicą miazga oznacza, że czeka nas leczenie kanałowe. Co warto o nim wiedzieć? 

Jakie objawy wskazują na to, że doszło do zapalenia miazgi? 

Głównym objawem jest ostry, tętniący ból zęba, który występuje bez przerwy. Oczywiście pojawiają się również inne objawy, które świadczą o tym, że czeka nas leczenie kanałowe Radom. Zepsuty próchnicą ząb z reguły posiada duży ubytek, a dziąsło wokół niego jest czerwone i lekko opuchnięte. Nieraz pojawia się ropa, która może wyciekać z otwartego zęba, a w ustach odczuwa się nieprzyjemny posmak. Przy stanie zapalnym zęba, również węzły chłonne na szyi mogą być powiększone.  

Jak wygląda leczenie kanałowe? 

Przede wszystkim lekarz najpierw zleci wykonanie zdjęcia RTG, aby móc dokładnie ustalić w jakim stopniu tkanka została zainfekowana. Następnie pacjent dostanie znieczulenie, a dentysta Radom https://koronadent.pl/ wykona cały szereg czynności, aby wyeliminować główne źródło bólu i wyleczyć ząb. Lekarz otworzy i oczyści komorę zęba, a następnie usunie zainfekowaną próchnicą miazgę. Po wykonaniu tych zabiegów przystąpi to oczyszczenia i zdezynfekowania kanałów zębowych, w tym celu używa preparatu bakteriobójczego, który ma ostry, chemiczny zapach. Później kanały muszą zostać osuszone i dopiero wtedy można je wypełnić, a najczęściej używa się do tego materiału zwanego gutaperką. Ostatni etap leczenia kanałowego polega na zamknięciu zęba i odbudowaniu jego korony. 

Czy da się przeprowadzić całe leczenie podczas jednej wizyty? 

W dzisiejszych czasach zaawansowana technologia jak najbardziej umożliwia przeprowadzenie wszystkich etapów leczenia kanałowego na jednej wizycie. Jednak długość leczenia jest zależna od ilości kanałów oraz od tego, w jakim stopniu ząb został zainfekowany. 

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz