DomPorady

Nadać wnętrzom trochę blasku

Nadać wnętrzom trochę blasku

Każdy, kto urządzał dom czy mieszkanie, stawał przed niełatwym wyborem odpowiedniego oświetlenia. Nie tylko musi ono spełniać swoją oczywistą funkcję, czyli wieczorami zastępować naturalne światło, ale musi też nadawać pomieszczeniom miły oraz przytulny klimat. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór wszelkiego rodzaju żyrandoli, lamp czy kinkietów. 

Jak rozświetlić wnętrze? 

Sztuczne światło ma nie tylko zastąpić to słoneczne, ale też wprowadzić do pomieszczenia odpowiedni nastrój. Planując rozstawienie oświetlenia w konkretnym pomieszczeniu, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego metraż, liczbę okien oraz to, jakie meble będą się w nim znajdować. Do wyboru mamy trzy rodzaje oświetlenia: 

  • ogólne – czyli to, które zastępuje światło dzienne i ma równomiernie oświetlić pomieszczenie. Taką funkcję pełnią wszelkiego rodzaju lampy wiszące oraz żyrandole;
  • miejscowe – uzupełnia się ze światłem ogólnym i rozświetla te miejsca, gdzie potrzeba więcej światła, np. w tej części pomieszczenia, w której czytamy. Tu mamy do wyboru lampy stojące lub stołowe;
  • dekoracyjne – jak sama nazwa wskazuje, jego funkcja to nie tylko źródło światła, ale służy również jako element dekoracyjny we wnętrzu. Do tej grupy możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju kinkiety, lampy itp. 

Łącząc różne źródła światła należy pamiętać, że każde ma inny kolor oraz temperaturę, dlatego trzeba je prawidłowo dobierać. 

A co z nietypowymi wnętrzami? 

Można powiedzieć, że ilu ludzi, tyle wszelkich różnych pomysłów na urządzenie wnętrz, ponieważ każdy ma swój indywidualny pomysł na wyrażenie siebie poprzez dekoracje w domu. Miłośnicy polowań oraz lasu do urządzenia pomieszczeń wykorzystują oczywiście meble z poroża https://antlabo.pl/pl/c/Meble/16 oraz wszelkiego rodzaju dodatki w łowieckim stylu. Dlatego oświetlenie takich wnętrz jest niesamowicie trudne, ponieważ wszystkie te rzeczy mogą sprawiać wrażenie, że pokój jest mroczny i przytłaczający. Złe światło może więc bardzo niekorzystnie wpłynąć na wystrój, no i oczywiście dobrze by było, żeby wybrane żyrandole czy lampy, były w stylu pasującym do reszty. Dziwnie by wyglądał nowoczesny kinkiet zaraz obok łopat łosia czy innego myśliwskiego trofeum. Na szczęście możemy łatwo połączyć obie te cechy. Aby rozświetlić wnętrze w odpowiednim stylu, dobrym wyborem będzie np. lampa z poroża. To również nietypowy i cieszący oko dodatek. 

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz