PolecanePoradyZdrowie

Krótko o wypełnieniach zębów

Krótko o wypełnieniach zębów

girl-685781_640Próchnicę zęba najczęściej leczy się wypełnieniami, które stosuje się po uprzednim oczyszczeniu zęba z próchnicy, czyli po prostu wywierceniu jej. Do medycyny wkracza jednak inna metoda, zwana ozonoterapią – podczas zabiegu poprzez silikonowy kapturek wprowadza się do ubytku w zębie ozon, który penetruje ząb do zmienionych chorobowo tkanek, niszczy drobnoustroje, a po chwili zostaje odessany. Trwa to od 10 do 40 sekund na pojedynczym zębie.

Podczas leczenia próchnicy dentysta (na przykład w Częstochowie) wywierca ją, oczyszcza ząb, lecz nie może przecież zostawić w nim dziury. W tym momencie do akcji wkraczają właśnie wypełnienia, które przywracają prawidłową czynność oraz kształt zęba uszkodzonego przez próchnicę. Wypełnienie jednak nie jest konieczne zawsze – jeśli próchnica jest dopiero w początkowym stadium i dotyczy tylko szkliwa, wykorzystuje się wtedy metody bezinwazyjne, najczęściej preparaty fluorowe pod postacią żelu czy lakieru. Dlatego regularne kontrole u dentysty są tak ważne – pozwalają zapobiec próchnicy lub powstrzymać ją w początkowym stadium, dzięki czemu ograniczymy ingerencję w tkankę zęba.

W latach 50. dwudziestego wieku udało się w końcu stworzyć taki materiał do wypełnień ubytków w zębach, który trwale łączy się z tkanką zęba, a do tego jest odporny na zacisk, żucie i ścieranie. Pewien badacz amerykański wynalazł technikę wytrawiania szkliwa zębowego kwasem, dzięki czemu uzyskano przyleganie do siebie szkliwa, zębiny oraz wypełnienia. Obecnie przy wypełnieniu ubytków stosuje się technikę bezpośrednią (polegającą na wypełnieniu ubytku materiałem plastycznym w zębie) oraz pośrednią (polegającą na wypełnieniu uszkodzonego zęba protetycznie, wykonując mikroprotezę).

Kiedyś najbardziej powszechnym wypełnieniem były amalgamaty, czyli wypełnienie srebrne – stop metalu w postaci proszku, zmieszany z rtęcią. Teraz jednak coraz częściej używa się kompozytów, które początkowo były stosowane tylko do przednich zębów (ze względów kosmetycznych), jednak z czasem zostały również dostosowane do używania w innych zębach. Pamiętajmy jednak, że takie wypełnienia są znacznie mniej trwałe niż wypełnienia srebrne.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz