DomKobietaPorady

Jak wybrać tkaninę na żakiet?

Jak wybrać tkaninę na żakiet?

Żakiet to uosobienie klasy. Już od ponad 200 lat ten element garderoby wyznacza kanony kobiecej elegancji. I chyba nie będzie błędem stwierdzenie, że żakiety nigdy nie wyjdą z mody. Jeśli jeszcze nie jesteś posiadaczką żakietu albo masz tylko jeden na wszystkie okazje, warto uszyć jakiś nowy model. Jesteśmy pewni, że na pewno znajdzie się okazja, by go założyć. Z jakiej tkaniny najlepiej go wykonać?

Sportowa elegancja

Sportowe żakiety szyje się zwykle z tkanin bawełnianych z dodatkiem elastanu. Tego typu materiały bardzo ładnie układają się na sylwetce i są bardziej dopasowane. Możemy też użyć nieco mniej popularną, lekką tkaninę o płóciennym splocie, czyli krepon. Materiał ten ma lekko pomarszczoną fakturę z widocznymi zmarszczkami.

Klasyczne stylizacje

Jeśli chodzi o tkaniny na żakiety, chyba najbardziej popularne są chanelki. Jest to materiał o wyraźnym splocie nitek – najczęściej dwukolorowych. Z chanelek bardzo dobrze się szyje, ponieważ ich wygląd sprawia, że niewidoczne są wszelkie krzywe ściegi czy źle naszyte kieszenie. A poza tym tkanina ta jest dość plastyczna i łatwa w formowaniu. Popularnym materiałem na klasyczne żakiety jest też flanela wełniana, boucle czy sztruks, czyli charakterystyczna tkanina z włosem.

Na żakiety sprawdzi się również gabardyna – jest to ciepła tkanina u ukośnym splocie. Może być ona wykonana z bawełny, wełny, wiskozy lub włókien syntetycznych. Na żakiety zwykle używa się grubej gabardyny. Cieńsze materiały wykorzystuje się do szycia kostiumów czy spodni.

Jeśli poszukujemy oryginalnej tkaniny, z której uszyjemy bardziej „luksusowy” żakiet na większe okazje, warto rozejrzeć się za tkaninami żakardowymi. Polecamy zwłaszcza brokat, czyli żakard ozdobiony błyszczącymi, srebrnymi lub złotymi nićmi. Wśród żakardów znajdziemy wiele różnych wzorów i kolorów, które dostosujemy do okazji i naszego stylu ubioru.

Bardziej połyskujące żakiety możemy też uszyć z satyny bawełnianej lub aksamitu. Tego typu tkaniny możemy również dostać w wersji z nadrukowanym wzorem. 

Więcej o doborze tkanin przeczytasz na http://zubibo.pl/blog-pol.phtml.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz