DomPolecanePorady

Zwierzęta na pokładzie samolotu – podróżowanie z pupilem

Zwierzęta na pokładzie samolotu – podróżowanie z pupilem

5976264120_68e6352107_oKażdy, kto posiada zwierzaka dobrze wie, że zaplanowanie urlopu nie należy do najłatwiejszych. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę potrzeby pupila i zorganizować mu opiekę na czas naszej nieobecności. Nie pochwalamy pozbywania się psa lub kota z powodu wakacji. Rodzina nie zawsze może się nim zająć, a hotele dla zwierząt wciąż nie są w Polsce bardzo popularne. Może właśnie dlatego warto rozważyć podróż z psem lub kotem? To wcale nie jest takie trudne do zorganizowania!

Każde linie lotnicze w swoich regulaminach maja bardzo dokładnie określone zasady przewozu zwierząt. Zawsze też zaznaczają, jakie futrzaki mają wstęp na pokład samolotu.

Większość tanich linii lotniczych nie zezwala na przewóz zwierząt, związane jest to oczywiście z maksymalnym obniżaniem kosztów całej podróży. Jedynym wyjątkiem są psy przewodniki, bez których osoba niewidoma nie byłaby w stanie się poruszać.

Przykładowo Polskie Linie lotnicze LOT zgadzają się na przewożenie psa, kota, a nawet tchórzofretki. Mniejsze zwierzęta (najczęściej do 8 kg) mogą razem ze swoim panem przebywać na pokładzie samolotu, a jeśli są nieco większe, to wędrują w specjalnej klatce do luku bagażowego. Futerkowy podróżnik powinien mieć aktualną książeczkę szczepień, w której zaznaczono, że został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i nosówce, jakiej jest rasy, maści i płci. Warto pamiętać, że zwierzęta, które podróżują muszą mieć wszczepiony specjalny Microchip, który posiada unikalny numer i pozwala na szybkie zidentyfikowanie delikwenta.

Jeśli Twój pies waży więcej niż 8 kg, to wyląduje w luku bagażowym. Przed zakupem klatki do przewozu koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi wymiarami. W końcu zwierzak musi mieć zapewnioną wygodę i bezpieczeństwo. Poza odpowiednią wielkością pojemnik musi być oczywiście czysty i dobrze zamknięty, żeby zwierzak się nie wydostał, a wnętrze powinno zostać wyłożone materiałem, który wchłonie nieczystości. W środku musi zaleźć się woda i jedzenie, nie może mieć kółek i nie powinien być wykonana w całości z metalu. Przed podróżą koniecznie musisz dokładnie sprawdzić czy spełnia wszystkie wymagania, bo inaczej Twój zwierzak nie poleci. Tak restrykcyjne przepisy mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa w samolocie, ale również komfortu podróży Twojego pupila.

Warto pamiętać, że pierwsza podróż może być dla zwierzaka niemałym stresem psychicznym. Już malutkiego szczeniaka dobrze wozić ze sobą samochodem, autobusem, a nawet pociągiem. Później będzie w stanie spokojnie znieść lot samolotem, bo nowe sytuacje nie będą stanowiły dla niego żadnego wyzwania. Jeśli wiesz, że twój pies nie czuje się komfortowo, gdy zostawiasz go samego, nie lubi innych zwierząt lub zwyczajnie nie masz pojęcia jak zareaguje na tak długą podróż, to wybierz się wcześniej do weterynarza po specjalne tabletki na uspokojenie. Lekarz dobierze odpowiednią dawkę do wagi oraz do poziomu natężenie stresu, na który będzie narażony zwierzak.

Przed wyborem linii lotniczych, warto dokładnie dowiedzieć się na temat przepisów przewozu zwierząt, bo mogą zmienić się nawet z dnia na dzień. W call center linii lotniczych udzielą Ci wszystkich niezbędnych informacji i rozwieją wątpliwości.

Zorganizowanie podróży ze zwierzakiem wcale nie jest takie trudne, a dzięki temu unikniesz pozostawiania go samego. Tym bardziej, że powstaje również coraz więcej hoteli, które nie zabraniają gościom posiadania ze sobą futrzaków.

Artykuł przygotowany dzięki współpracy z redakcją Planaxy.com

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz