Zdrowie

Zwalcz gorączkę: sposoby z domu i z apteki

Zwalcz gorączkę: sposoby z domu i z apteki

Jesiennym infekcjom często towarzyszy wysoka gorączka, która silnie osłabia i powoduje dreszcze oraz ból głowy. Jeżeli temperatura ciała przekracza 38 stopni, powinno się ją zbijać. Jakie są domowe sposoby na zwalczenie gorączki? Po jakie leki sięgnąć?

Działaj jak najszybciej

Niewielki wzrost temperatury ciała jest prawidłową reakcją na toczący się w organizmie stan zapalny. Jest to reakcja prawidłowa i świadcząca o tym, że organizm walczy z chorobą. Jeżeli temperatura ciała wzrasta gwałtownie, bądź gdy przekracza 38 stopni, powinno się jak najszybciej zbić gorączkę.

Najbardziej znanym sposobem na natychmiastowe zbicie zbyt wysokiej temperatury ciała jest kąpiel w zimnej wodzie. Często wykorzystywana jest przez rodziców, których dzieci tracą przytomność z powodu gorączki przekraczającej 40 stopni – już po kilku sekundach w zimnej wodzie dziecko jest chłodniejsze, a zagrożenie zdrowia i życia staje się mniejsze. Jeżeli gorączka jest wysoka, lecz chory jest przytomny, wystarczające są zimne okłady na czoło, kark i łydki. Dzięki nim gorączka spada nieco wolniej, ale sposób ten jest mniej nieprzyjemny niż kąpiel w zimnej wodzie.

Wśród domowych sposobów na zbicie gorączki wymienia się również podawanie ziołowych naparów działających napotnie, herbaty z malin lub herbaty z malinowym sokiem, czy też wkładanie plasterków cytryny do skarpetek. Przez lata w czasie infekcji z wysoką gorączką stosowano również bańki ogniowe, które pobudzały organizm odpornościowy do walki. Obecnie odchodzi się od tradycyjnych baniek ogniowych na rzecz baniek próżniowych, które niwelują ryzyko poparzenia.

Bez względu na to, jakie domowe sposoby na gorączkę się stosuje, zawsze warto mieć w domowej apteczce kilka leków przeciwgorączkowych. Dzięki nim można zwiększyć efektywność naturalnych metod i poradzić sobie w sytuacji, gdy te zawiodą.

A co z apteki?

Co stosować na gorączkę, gdy zawodzą domowe sposoby? Wśród najpopularniejszych leków o działaniu przeciwgorączkowych wymienia się paracetamol i ibuprofen. Obie substancje nie tylko zbijają temperaturę, lecz działają również przeciwbólowo. Z gorączką rozprawi się również aspiryna, a w przypadku dreszczy pomocne okażą się saszetki z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, które dodatkowo rozgrzeją całe ciało. Działanie rozgrzewające mają także różnego rodzaju maści i żele, którymi warto smarować bolące mięśnie – ich rozgrzanie wzmaga pocenie, które jednocześnie zmniejsza gorączkę.

Powinno się pamiętać, że jeżeli domowe sposoby i leki nie zwalczą gorączki w ciągu 3 dni, należy natychmiast udać się do lekarza.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz