DomPoradyZdrowie

Zapewnij sobie przyjemny sen

Zapewnij sobie przyjemny sen

Gwarancja udanego dnia? Zdrowy i spokojny sen w nocy. A, jeśli zdrowy sen to i odpowiednio dobrane łóżko bądź materac. Bez tego o komforcie, odprężeniu i zregenerowaniu sił możemy zapomnieć.

Właściwie żaden inny element wyposażenia mieszkania nie będzie mieć takiego wpływu na nasze codzienne samopoczucie i zdrowie, jak… materac. Jaki zatem wybrać? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo nie ma jednego uniwersalnego materaca, który byłby odpowiedni dla każdego z nas. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Przekrój rozmiarów jest ogromny. Do sypialni małżeńskiej możemy kupić albo jeden wspólny uniwersalny materac, albo dwa, z których każdy dostosowany jest do potrzeb danego użytkowników. Jeśli chodzi o te standardowe to największą popularnością cieszą się materace 160×200. Często wybieramy też materac 140×200 lub 180×200.

Przed zakupem powinniśmy również wziąć pod uwagę budowę naszego ciała – wzrost i waga są w tym przypadku niezwykle istotne. Często spotykamy się z opinią, że najlepsze są twarde materace. Pogląd ten ma się niestety nijak do rzeczywistości. Materace (https://alvare.pl/) bowiem nie powinny być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Dlaczego? Bo pod naszym ciężarem muszą się odpowiednio dostosowywać do naturalnych krzywizn kręgosłupa – tak by jego mięśnie mogły się rozluźnić. Złe ułożenie podczas snu może doprowadzić do ucisku, długotrwałego bólu, a nawet zaburzeń krążenia krwi. Pod uwagę należy też wziąć komponenty i surowce, z jakich materace zostały wykonane. Ogromną popularnością cieszą się na przykład te na bazie sprężyn kieszeniowych. Polecane są praktycznie każdej grupie wiekowej i wagowej. Odznaczają się o wiele wyższym komfortem i trwałością niż materace piankowe bez sprężyn. Z kolei osoby, które mają problemy z kręgosłupem powinny rozważyć zakup materaców na bazie pianki termoelastycznej. Posiadają one najwyższe właściwości ortopedyczne i rehabilitacyjne, dzięki czemu skutecznie niwelują bóle pleców i kręgosłupa. Poza tym – podobnie zresztą jak materace wysokoelastyczne z tak zwanej zimnej pianki HR – zapobiegają odleżynom i drętwieniu kończyn.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz