PolecaneZdrowie

W trosce o Twoje zdrowie. Czym może skutkować niedobór snu?

W trosce o Twoje zdrowie. Czym może skutkować niedobór snu?

Dość popularnym stało się dowcipne powiedzenie „sen jest dla słabych”. Tymczasem jakość i długość snu nie są tematem do żartowania. Kiedy kładziemy się do łóżka, regeneruje się nasze ciało i umysł. Jeśli nie zapewnimy swojemu organizmowi odpowiedniego wypoczynku, może to powodować poważne problemy zdrowotne.

Ile powinno się spać?

Dorosły człowiek powinien przeznaczać na sen ok. 7-9 godzin. Właśnie tyle potrzebujemy, by poranek był rześki i pełen energii do działania. Nie wystarczy zakup odpowiedniego łóżka po wyszukaniu łóżka Toruń, trzeba też zatroszczyć się o jakość naszego wypoczynku. Oczywiście potrzeba snu jest uzależniona od indywidualnych wymagań. Najlepiej posłuchać własnego organizmu, żeby wiedzieć, o której godzinie powinniśmy się kłaść spać i po jakim czasie wstawać.

Wygodne i ułatwiające zasypanie łóżko możesz znaleźć na https://expertsnu.pl/

Objawy niedoboru snu

  • przybieranie na wadze – podczas snu spalamy nagromadzone w ciągu dnia kalorie. Jeśli śpimy zbyt krótko, organizm zamiast pozbywać się nadmiernej tkanki tłuszczowej, zacznie ją magazynować;
  • zwiększona chęć na niezdrową żywność – idzie to w parze ze zwiększeniem masy ciała. W wyniku niewyspania wzrasta nasz apetyt na wysokokaloryczne, szkodliwe produkty;
  • gorsze samopoczucie – nie jest żadną tajemnicą, że jeśli nie śpimy wystarczająco długo, pogarsza się nasz nastrój;
  • zmęczenie i zmniejszona koncentracja – niedobór snu sprawi, że nie będziemy mogli skupić się na wykonywanych czynnościach, co może okazać się szczególnie niebezpieczne podczas jazdy samochodem.

Długotrwałe konsekwencje braku snu

Nie dostarczając naszemu organizmowi wystarczającego wypoczynku, zwłaszcza przez długi czas, możemy doprowadzić do poważnych konsekwencji. Niedobór snu może powodować rozwój chorób psychicznych, takich jak depresja. Ponadto znacząco obniża się nasza odporność, przez co jesteśmy narażeni na wszelkie infekcje i wirusy. Zbyt krótki sen wywołuje kłopoty z pamięcią, szczególnie u osób starszych. Wyjątkowo poważnym efektem niewyspania są nawet choroby serca: w ciągu dnia możemy zaobserwować podwyższoną akcję serca, co z kolei może prowadzić do nieuleczalnych schorzeń.

 

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz