Porady

Tradycyjne metody nauki angielskiego a nowe technologie

Tradycyjne metody nauki angielskiego a nowe technologie

Żyjemy w czasach, w których nowe technologie mają bardzo duży wpływ na życie człowieka. Powoli wkraczają one również do szkół. Czy istnieje możliwość, by technologie wspomogły tradycyjne metody nauczania? Póki co szkoły wciąż stawiają opór i nie dają się tak łatwo zmienić?

Tradycyjne metody nauki angielskiego – w czym leży problem?

Jak wyglądają tradycyjne metody nauczania? Zapewne kojarzycie te wszystkie ćwiczenia, gdzie musieliście jedynie wypełniać luki lub zaznaczać poprawne odpowiedzi. Niestety praca z tego rodzaju ćwiczeniami wymaga od nas jedynie płytkiego przetwarzania informacji. A to oznacza, że takie ćwiczenia nie zapadają nam w pamięci. Mówienie jest czymś więcej – potrzebujemy do tego głębokiego przetwarzania. 

Co jest więc główną wadą tradycyjnych ćwiczeń? Większość osób, która dobrze sobie radzi z gramatyką doskonale wie, jak wygląda konstrukcja danego czasu. Kiedy więc czytamy zadanie, w którym musimy wpisać poprawne formy czasu Past Simple, umiemy sobie z nim bez problemu poradzić, a uzupełnianie luk przychodzi nam bez problemu. Kiedy jednak przyjdzie nam napisać opowiadanie, notkę na bloga czy list do przyjaciela, niekoniecznie wiemy, którego czasu użyć. 

Czy nowe technologie mogą pomóc?

Nowe technologie mogłyby być dużym przełomem w nauce angielskiego. Jest tylko jeden warunek – musimy je umiejętnie wykorzystać. Samo zastosowanie komputera czy tabletu do nauki nie jest żadnym rozwiązaniem. Bo co nam po tym, że wykorzystamy tablet, jeśli wciąż nasze zadanie będzie polegać na zaznaczaniu odpowiedzi i uzupełnianiu luk. Wraz z wprowadzeniem technologii, również forma ćwiczeń powinna się zmienić. Problem tkwi w tym, że uczniowie wciąż traktowani są jak bierni słuchacze, a nie jak aktywni twórcy. Uczniowie sami muszą poszukiwać informacji i rozwiązywać problemy. Nie możemy więc przenosić tradycyjnych metod nauczania do nowych technologii. Musimy stworzyć nową metodykę, która będzie zmuszać do działania, która pozwoli się rozwijać i która będzie aktywizować uczniów. 

A jeśli interesuje Was język angielski Częstochowa, który wykorzystuje nowe metody nauki, zajrzyjcie na stronę:  http://tarkowski.edu.pl/.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz