Czy wiesz, że zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak? Banki komercyjne działające na rynku Polskim potwierdzają, że najczęściej nabywanym produktem jest kredyt na dowolny cel bądź kredyt celowy. Jak Polacy starają się o tego rodzaju finansowe wsparcie? Czy odwiedzają placówki banków sami, a może częściej podejmują współpracę z pośrednikami kredytowymi? O szczegółach zaciągania zobowiązań kredytowych piszemy poniżej.
Zaufanie do instytucji bankowych
Okazuje się, że Polacy wykazują coraz większe zaufanie i to nie tylko do instytucji bankowych, ale też firm pożyczkowych. Co więcej, stać nas na regularne spłacanie rat i mamy coraz większe wymagania, przez co ze wsparcia finansowego korzystamy coraz częściej. Ciekawostką jest to, że największe zaufanie mamy do placówek, w których nabywaliśmy już jakiś produkt, ale zdajemy też sobie sprawę, że instytucje konkurencyjne mogą oferować o wiele korzystniejsze warunki. Właśnie dlatego pośrednik kredytowy to jeden z tzw. zawodów przyszłości, z którego usług korzysta coraz więcej z nas.
Tylko pośrednik kredytowy jest w stanie zaprezentować nam oferty różnych instytucji bankowych i firm pożyczkowych w jasnym zestawieniu, dzięki któremu z łatwością zauważyć można różnice w czynnikach, które są dla nas priorytetem podczas wybierania kredytu. Nie zawsze jest to niska rata czy czas obowiązywania umowy. Coraz częściej są to też dodatkowe bonusy, brak pobieranej prowizji czy jakość obsługi klienta podczas całego okresu spłaty comiesięcznych rat.
Co wiemy o kredytach?
Niestety, Polacy nadal nie interesują się mechanizmami działania zobowiązań kredytowych i rzeczywiście najczęściej nie zwracamy uwagi na całkowite koszty kredytów, ale jedynie na wysokość miesięcznych rat bądź oprocentowanie. To właśnie pośrednik kredytowy jest specjalistą, który potencjalnych klientów banków może wprowadzić w świat finansów.
W takiej sytuacji rzeczywiście o wiele lepiej jest nie działać samodzielnie. Ekspert wskaże nam najlepszą ofertę, a trzeba wiedzieć, że dokładnie dla tej samej zdolności kredytowej i tych samych potrzebach finansowych, propozycje instytucji bankowych czy pozabankowych znacznie się od siebie różnią.
Zalety współpracy z pośrednikiem kredytowym
Nie dość, że nie wiemy zbyt wiele o produktach bankowych, to jeszcze nie mamy czasu, by samodzielnie wypełniać wnioski kredytowe i dostarczać je do różnych placówek. Warto przy tym wspomnieć, że potencjalny kredytobiorca starający się o finansowe wparcie, zawsze powinien poznać co najmniej kilka ofert, zanim podpisze umowę.
To pośrednik kredytowy będzie reprezentować swojego klienta w instytucjach bankowych. Wypełni wnioski, będzie też negocjować warunki spłaty. Co więcej, wytłumaczy proces ubiegania się o kredyt oraz wszelkie niejasności, jakie zawarte są w umowie. Należy też podkreślić, że kontakt z pośrednikiem kredytowym może odbywać się bezpośrednio, ale również drogą elektroniczną, co w dzisiejszych czasach znacznie ułatwia i przyśpiesza komunikację.