Zdolność kredytowa jest najważniejszym elementem procedury kredytowej i od niej właśnie zależy, czy bank udzieli nam kredytu, czy też nie. Podpowiadamy jak zwiększyć swoją szansę na kredyt gotówkowy?
To właśnie na podstawie zdolności kredytowej instytucje finansowe określają maksymalną wysokość dostępnej dla danego klienta kwoty kredytu. Im wyższa, tym więcej pieniędzy pożyczysz od banku. Poniżej prezentujemy sposoby pozwalające zwiększyć swoją zdolność kredytową.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zgodnie z polskim prawem bankowym posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej jest niezbędne do uzyskania kredytu. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie.
Do stwierdzenia Twojej zdolności kredytowej potrzebne są przede wszystkim informacje na temat Twojej bieżącej sytuacji finansowej. W szczególności istotne są dochody netto – ich wysokość, ale także stabilność i przewidywalność. Z drugiej strony ważne są także comiesięczne wydatki – ich wysokość i nieuchronność (na przykład: czynsz lub zaciągnięte już kredyty).
Dodatkowo banki starają się także zweryfikować historię kredytową kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Pozwala to sprawdzić, czy osoba terminowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań.
Jak poprawić zdolność kredytową?
Warto wiedzieć, że zdolność kredytową da się poprawić. Oto sposoby, jak tego dokonać:
-
Spłać wszystkie zobowiązania – zlikwiduj karty kredytowe i linie debetowe, spłać wszystkie pożyczki.
-
Obniż koszt życia.
-
Pamiętaj o wszystkich dochodach – jeśli masz przychody z najmu, okresowych premii lub „wczasów pod gruszą” również je udokumentuj.
-
Kupuj na raty. Informacje o terminowych spłatach przekaż do Biura Informacji Kredytowej, co poprawi Twoją historię kredytową.
-
Zoptymalizuj parametry kredytu – dłuższy okres kredytowania, raty stałe albo dodatkowe ubezpieczenie mogą wpłynąć na lepszą zdolność kredytową.
-
Sprawdź rejestry dłużników. Biuro Informacji Gospodarczej pokazuje wyłącznie aktualną sytuację. Jeśli spłacisz swoje zadłużenie, będące przedmiotem wpisu, wierzyciel usunie Twoje dane z rejestru w ciągu 14 dni. A bank nie zobaczy po nim nawet śladu.
-
Znajdź dodatkowego kredytobiorcę lub poręczyciela
-
Zaciągając kredyt sięgnij po dodatkowe produkty bankowe, takie jak konto osobiste lub ubezpieczenie. Bank może wynagrodzić Ci to być na przykład obniżając oprocentowanie lub marżę.
-
Ustabilizuj swoją sytuację zawodową – dla banku duże znaczenie ma forma zatrudnienia, bank nie weźmie pod uwagę umowy próbnej lub krótkoterminowej, jak również historii zatrudnienia krótszej niż pół roku.
-
Nie składaj wniosków do wielu banków – złożenie dużej ilości wniosków kredytowych może skutkować obniżeniem scoringu punktowego w BIK-u i zmniejszenie szans na otrzymanie finansowania.
-
Negocjuj – nawet przy kredytach opiewających na niewielkie kwoty można negocjować z bankiem. Przedmiotem negocjacji może być np. wysokość marży lub oprocentowania.