PolecanePorady

Konto oszczędnościowe – co warto o nim wiedzieć?

Konto oszczędnościowe – co warto o nim wiedzieć?

Jak wynika z danych NBP, aż 69% Polaków ma zaufanie do banków, a 72% jest przekonanych, że banki działają uczciwie i są pod odpowiednim nadzorem. Nic dziwnego, że chętnie decydujemy się na liczne produkty bankowe, m.in. lokaty, aplikacje mobilne, kredyty czy konto oszczędnościowe. To ostatnie cieszy się największą popularnością. A zatem – co warto o nim wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu do banków podchodziliśmy dość specyficznie, a do bankowości elektronicznej tym bardziej. Baliśmy się logowania, haseł, udostępniania danych itd. Dzisiaj konto oszczędnościowe z dostępem z poziomu komputera i smartfona to już norma i nie dziwi prawie nikogo. Znajduje się też na czele listy z najchętniej wybieranymi rozwiązaniami bankowymi, więc warto co nieco o nim wiedzieć, zanim zdecydujemy się przed wyborem oferty konkretnego banku. Podpowiadamy, na co powinno się zwrócić uwagę.

Czym różni się konto oszczędnościowe od zwykłego?

Wielu z nas utożsamia konto oszczędnościowe z lokatą. Niesłusznie jednak, gdyż klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ma jedynie kilka cech lokaty – przede wszystkim pieniądze na siebie pracują. Podstawową różnicą jest możliwość wypłacenia środków z konta w dowolnym momencie. Z kolei na lokacie wpłacone pieniądze zamrażamy na określony wraz z bankiem czas i nie możemy ich wypłacić bez straty odsetek. Co prawda konto jest niżej oprocentowane, co oznacza mniejszy zysk. Można jednak znaleźć oferty na konto oszczędnościowe z oprocentowaniem nie gorszym niż na lokacie.

Zalety konta oszczędnościowego

Konto tego typu ma długą listę zalet – przede wszystkim jest to zysk. Od razu po wpłaceniu środków na konto rozliczeniowo-oszczędnościowe zaczynają one na siebie pracować, gdyż zaczynają być z automatu oprocentowane. Ponadto mamy dostęp do naszych pieniędzy przez cały czas. W razie niespodziewanych sytuacji czy nieszczęścia można wypłacić pieniądze i spożytkować zgodnie z życzeniem czy potrzebą. Podobnie jest z wpłatami – możemy dodatkowo zasilić konto, wpłacając na nie dowolną sumę. Dodatkową zaletą jest to, że łączna suma będzie większa, a co za tym idzie – wyższy będzie też zysk.

Wady konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe nie jest co prawda produktem idealnym i ma też minusy. Może to być niższe oprocentowanie niż w przypadku lokaty, choć przy odrobinie szczęścia można znaleźć oferty z podobnym. Wiele kont ma jednak płatne transakcje, a tylko jedną w miesiącu darmową. Nie warto zatem robić z niego przelewów. Dostęp do środków może też być jednak wadą, jeśli nie potrafimy oszczędzać. Wypłaty będą nas po prostu kusić, jeśli brakuje nam zdeterminowania.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz