DomPorady

Jakie dochody akceptuje bank?

Jakie dochody akceptuje bank?

Każdej osobie może się zdarzyć niespodziewana sytuacja, w czasie której potrzebna jest większa suma pieniędzy. Można też mieć duże plany, których bez kredytu nie da się zrealizować. Dlatego tak wiele osób udaje się do banku po kredyt, aby poradzić sobie z nagłą potrzebą czy w końcu zrealizować od dawna odkładane plany. Niestety nie tak łatwo jest dostać kredyt w banku . Jednak każda osoba ma na to szansę, o ile spełni wymagania banku.

Stałe dochody i zdolność kredytowa

Każdy bank musi w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zarabiać pieniądze. Nie może udzielać pożyczek i kredytów każdej osobie, która tego chce, ponieważ wtedy nie ma pewności, że pieniądze zostaną spłacone. Mimo wyśrubowanych wymagań bankowych, wciąż są osoby, które nie spłacają swoich zobowiązań i generują straty dla banku. Dlatego z roku na rok wprowadzane są nowe przeliczniki zdolności kredytowej czy inne metody weryfikacji klientów.

Jedną z podstawowych rzeczy, jaką sprawdza bank przed udzieleniem kredytu, jest zdolność kredytowa. Oblicza się, czy dana osoba ma finansową możliwość spłacenia konkretnej kwoty kredytu. Na tej podstawie wiadomo, jaką kwotę bank może pożyczyć oraz jakie maksymalnie miesięczne raty taka osoba może płacić, aby być w stanie robić to bez innych wyrzeczeń.

Aby w banku można było obliczyć zdolność kredytową, klient musi podać swoje dochody i wydatki, w tym inne posiadane zobowiązania finansowe. Dochody zawsze muszą być udokumentowane. Zatem pozostaje kwestia, jakie dochody są akceptowane w banku?

Dochody, które akceptuje każdy bank

Kredyt gotówkowy to jeden z najłatwiejszych do wzięcia kredytów, dlatego też wymagane są stałe dochody, ale mogą one pochodzić z różnych źródeł. Zawsze najlepszym rodzajem dochodów dla banku będą te osiągane z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Akceptowane są też dochody z tytułu umowy o pracę na czas określony, prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, dochodów z tytułu umowy zlecenie, a nawet z emerytury, renty czy prowadzonego gospodarstwa rolnego. Niektóre banki akceptują też dochody uzyskiwane za granicą. Zatem lista akceptowanych dochodów i dokumentów je potwierdzających jest bardzo długa.

Co się liczy oprócz dochodów?

Dochody i podane wydatki potrzebne są do wyliczenia zdolności kredytowej i choć jest ona bardzo ważna, to bank sprawdza też tak zwaną wiarygodność klienta i jego historię kredytową. Każdy kredyt brany w banku wpisywany jest do wewnętrznego rejestru banków oraz do Biura Informacji Kredytowej, które przechowuje informacje nie tylko o wziętych kredytach, ale nawet o złożonych wnioskach o kredyt przez 5 lat.

Każdy bank musi obowiązkowo sprawdzić te dwie bazy. Osoby, które zawsze spłacały swoje kredyty na czas, nie mają się czego obawiać. Sprawdzenie ich historii kredytowej jest tylko formalnością. Także osoby, które jeszcze nie brały kredytu, a chcą wziąć prosty kredyt gotówkowy, nie muszą się obawiać odmowy.

Jeśli jednak ktoś ma tak zwane negatywne wpisy, które świadczą o odmowie udzielania kredytów, a nawet o spóźnieniu z wpłatą raty miesięcznej, czy co gorsza wpisany jest brak płatności, to niestety trzeba się liczyć z odmową banku.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz