Porady

Do you speak English?

Do you speak English?

Chyba każdy choć raz słyszał to pytanie, ale często wybierał odpowiedź „no”, bojąc się dalszej konwersacji. Rozmowy w języku innym niż ojczysty nieraz budzą lęk, ponieważ boimy się popełnić jakąś gafę. Boimy się, że powiemy coś źle, czy może braknie nam odpowiednich słów. Tym ciężej poradzić sobie ze strachem, ponieważ w szkole nikt nie uczył nas mówić. Co z tego, że znamy gramatykę, kiedy najkrótsza konwersacja wywołuje ogromny stres? Dlatego dobrze rozejrzeć się za kursem, na którym będziemy mogli poćwiczyć przede wszystkim mowę. 

Kiedy zacząć naukę?

Najlepiej jak najwcześniej! Dobrze jest oswajać dzieci już od pierwszych chwil, wybierając na przykład anglojęzyczne interaktywne zabawki i zachęcając, aby powtarzały po nas obce słówka. Kilkulatka możemy posłać na odpowiedni do jego wieku kurs. Tam w formie nauki przez zabawę pozna przydatne zwroty czy słowa, co bardzo ułatwi przyswajanie w wiedzy w późniejszych latach oraz doda pewności siebie podczas konwersacji w języku obcym. 

Jaki kurs wybrać?

Taki, na którym nauczymy się mówić, bo to ta umiejętność jest najważniejsza w swobodnym komunikowaniu się. Niestety większość szkół językowych stawia nacisk głównie na gramatykę, zapominając jak ważna jest mowa. Szkoła angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/  wprowadza naukę metodą bezpośrednią, czyli taką, która kładzie duży nacisk na praktykę i pracę ustną, czyli słuchanie i mówienie. Słuchacze biorą aktywny udział w zajęciach, odpowiadając całymi zdaniami na pytania zadane przez lektora. Metoda ta jest najlepszą na rynku, ponieważ pozwala pokonać bariery językowe oraz poczucie wstydu towarzyszące podczas próby mówienia w obcym języku. Podstawowym celem metody bezpośredniej jest nauczanie komunikacji w języku obcym, częściowo poprzez myślenie w tym języku i nieużywanie języka ojczystego. Duży nacisk kładzie się na powtarzanie materiału, ponieważ uczniowie podczas lekcji nie mogą korzystać z zeszytów ani robić notatek. Metoda bezpośrednia opiera się głównie na mówieniu, a lektorzy prowadzą zajęcia w taki sposób, że uczniowie czują się swobodnie i bez wstydu odpowiadają na zadane pytania. Metodę tą można porównać do tej, którą uczy się dziecko – na zasadzie słuchania i powtarzania, a gramatyki uczymy się przy okazji. 

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz