PoradyZdrowie

Choroby jamy ustnej – jak zapobiegać?

Choroby jamy ustnej – jak zapobiegać?

Wydawać by się mogło, że każdy z nas wie, jak dbać o higienę jamy ustnej, że jest to oczywiste i nie powinno nastręczać większych problemów. Skąd więc tyle poważnych problemów z zębami i jamą ustną?

Zapalenie dziąseł – przyczyny

Przyczyną zapalenia dziąseł są, jak przy większości schorzeń jamy ustnej, namnażające się na szyjkach zębów w okolicach dziąseł, bakterie.

Przyczyna?

Banalna, a jakże trudna do właściwej kontroli, niedostateczna higiena jamy ustnej. Powoduje to narastanie kamienia nazębnego i rozwój drobnoustrojów. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą też być ubytki w wypełnieniach, wady zgryzu czy też niedobrze dobrana proteza zębowa.

Objawy?

To głównie bolesność, krwawienie z dziąseł i obrzęk. To już znak, że należy udać się do stomatologa Radom https://koronadent.pl/,nie zwlekając, ponieważ czasem przebieg zapalenia dziąseł może być bardzo ciężki, z gorączką, ślinotokiem, bardzo dokuczliwym bólem, który uniemożliwia nam jedzenie.

Jeśli nadal zlekceważymy symptomy, może dojść do zajęcia kości, tworzenia się ropni i w konsekwencji do utraty zębów.

Leczenie

Leczenie stanu zapalnego dziąseł to przede wszystkim podawanie leków przeciwzapalnych, leków przeciwbólowych oraz w poważniejszym stanie zapalnym, antybiotyków. Bardzo pomocne przy zwalczaniu stanów zapalnych będą napary z ziół, takich jak kwiat rumianku, czarnego bzu, nagietka, ślazu, lipy oraz liści mięty. Napary pijemy, ale również możemy nimi płukać jamę ustną.

Jak zapobiegać?

Zmiany zapalne w jamie ustnej to przede wszystkim brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Stan taki doprowadza, oprócz wymienionego zapalenia dziąseł i farmakologicznego leczenia, do zmian próchniczych i zabiegów typu leczenie kanałowe Radom.

Oprócz odpowiedniego czyszczenia zębów, szczoteczką o odpowiedniej twardości, pamiętajmy o regularnych wizytach u stomatologa, co najmniej trzy razy w roku. Regularne usuwanie kamienia nazębnego oraz odpowiednia dieta, to także równie ważne czynniki, które pozwolą nam cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długie lata.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz