Wady zgryzu mogą mieć nie tylko podłoże genetyczne, ale często spowodowane są również złymi nawykami z dzieciństwa. Wady te można skorygować za pomocą aparatu ortodontycznego. Przywrócenie prawidłowego zgryzu nie tylko redukuje choroby zębów oraz dziąseł, ale poprawia estetykę, a nie raz również rysy twarzy.
Zanim założysz aparat
Decydując się na „zadrutowanie” należy najpierw w odpowiedni sposób przygotować swoje zęby. Przed wizytą u ortodonta Legnica http://centrumstomatologicznelegnica.pl/, należy najpierw udać się do dentysty, który sprawdzi stan naszego uzębienia i wyleczy wszystkie ubytki oraz wymieni plomby. Przeprowadzenie tych czynności jest konieczne, ponieważ zminimalizuje ryzyko wystąpienia tych problemów w trakcie noszenia aparatu. Leczenie zębów w aparacie jest możliwe, ale czasochłonne, ponieważ wymaga uprzedniego ściągnięcia aparatu. Dlatego lepiej wyleczyć wszystkie zęby, zanim założymy druciki. Po wyleczeniu wszystkich zębów, kolejną rzeczą, którą musimy zrobić to oczyszczenie ich z kamienia. Piaskowanie zębów Legnica i tak należy wykonywać systematycznie, ale przed założeniem aparatu jest już to konieczność. Kolejnym ważnym punktem jest zrobienie zdjęcia RTG, jest to konieczne – nie tylko przed wykonaniem zabiegu, ale również w trakcie, pozwoli to kontrolować proces leczenia. Zazwyczaj potrzebne są dwa zdjęcia: pantomograficzne i cefalometryczne. Dlatego warto zrobić takie zdjęcia już przed pierwszą wizytą u ortodonty.
Jak przebiega leczenie aparatem ortodontycznym?
Leczenie trwa zwykle od 12 do 24 miesięcy, w zależności od tego jak duża jest wada zgryzu. Na pierwszej wizycie ortodonta przeprowadzi wywiad oraz zweryfikuje wszystkie przeciwwskazania do leczenia. Pobierze również wyciski górnych oraz dolnych zębów, na ich podstawie technik stomatologiczny przygotuje gipsowy model, który jest niezbędny w leczeniu. Ortodonta przygotuje plan leczenia, dobierze odpowiedni aparat. Jeśli będzie taka potrzeba, zadecyduje o usunięciu któregoś z zębów, konieczna wtedy będzie wizyta u chirurga szczękowego. Na kolejnym etapie lekarz założy aparat, zabieg ten trwa ok godziny i jest bezbolesny. Później można odczuwać lekki dyskomfort, który minie z czasem. Następnie bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne.