Porady

Czy warto uczyć się języka angielskiego w domu?

Czy warto uczyć się języka angielskiego w domu?

Ostatnimi czasy samodzielna nauka języka angielskiego staje się coraz bardziej popularna. Uczenie się w domu pozwala nie tylko zaoszczędzić na dojazdach, ale również daje możliwość samodzielnego zorganizowania sobie czasu nauki. Jakie są zalety edukacji na własną rękę, a jakie wady? Czy opłaca się to robić? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Czy samodzielna nauka języka angielskiego jest możliwa?

System nauczania języków obcych jak najbardziej umożliwia naukę samodzielną. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że brak nauczyciela, który sprawowałby pieczę nad procesem nauki, zdecydowanie powoduje pewne ograniczenia . Samodzielna nauka, pomimo wielu zalet, takich jak indywidualna organizacja czasu oraz wyznaczanie sobie samodzielnego celu do osiągnięcia, posiada pewne minusy. Zdecydowanie odradza się samodzielną naukę osobom bez podstaw, ponieważ może przyczynić się to do utrwalenia wielu błędów. Osoby początkujące lub o zerowej znajomości języka angielskiego powinny raczej unikać nauki na własną rękę.

Co jednak z osobami, które posiadają już podstawy językowe? Jak najbardziej nauka samodzielna pozwala nie tylko utrzymać obecny poziom, ale także podnieść go np. o dodatkowy zasób słów. W przypadku nauki języków obcych, jednym z najistotniejszych czynników, które mają wpływ na ogólny stopień ich opanowania, jest zachowanie pewnej ciągłości użytkowania. Niestosowanie w praktyce codziennej nabytej wiedzy często skutkuje zanikiem umiejętności poprawnego posługiwania się językiem obcym.

Plusy i minusy samodzielnej nauki

Na początku zacznijmy od plusów. Zdecydowanie samodzielna nauka języka angielskiego pozwala na zmniejszenie kosztów. Brak potrzeby dojazdu na zajęcia pozwala zaoszczędzić nawet od 200 do kilkuset złotych miesięcznie. Kolejną zaletą jest wygoda nauki, ponieważ nie wymaga to siedzenia w ławce. Można rozsiąść się w ulubionym fotelu i uczyć się, kiedy tylko się tego zapragnie. Ponadto możliwość wyboru partii materiału daje możliwość pominięcia fragmentów, które już się zna lub tych, które są mniej interesujące.

Niestety samodzielna nauka posiada również wady. Pierwszą z nich jest brak informacji zwrotnej. Nie da się ukryć, że uczęszczając np. na kurs języka angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/, otrzymamy informacje, które pozwolą nam pozbyć się błędów językowych. Drugą wadą jest fakt, że ucząc się samemu, nie ma możliwości ćwiczenia mówienia. Może to powodować błędy w wymowie niektórych wyrazów, co zdecydowanie utrudni później komunikację. 

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.