Zdrowie

Czy krew z nosa to problem, czy błahostka?

Czy krew z nosa to problem, czy błahostka?

Niektórzy są przerażeni, gdy widzą krew lecącą z ich nosa, inni – uważają, że to nic nieznacząca, chwilowa dolegliwość. Jaka jest prawda? Czy krwawienie z nosa powinno się traktować poważnie, czy też można je zbagatelizować?

Lekkie krwawienie, czyli dolegliwość, której nie trzeba sę obawiać

Wnętrze nosa jest silnie unaczynione, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia. Dodatkowo naczynka krwionośne w nosie są narażone na zmiany ciśnienia, które prowadzą do ich pękania, a sam nos często ulega urazom. Jeżeli krwawienie jest lekkie i występuje wyłącznie po wydmuchiwaniu nosa, zwykle nie ma powodów do obaw. Podczas smarkania ciśnienie w naczynkach znacząco się podnosi, a ich ściany mogą pękać. Z tego powodu na chusteczce mogą pojawić się krople krwi. Krwawienie tego typu szybko ustępuje i nie nawraca.

Krwawienie z nosa jest powszechne po uderzeniu się w nos. Uraz powoduje uszkodzenia naczynek, przez co krew może wypływać z nosa dość intensywnie. Osoba z zakrwawionym, spuchniętym nosem wygląda dość makabrycznie, jednak krwawienie powinno ustąpić po przyjęciu pozycji półsiedzącej i uciśnięciu skrzydełek nosa. Jeżeli krew po urazie nie przestaje lecieć, powinno się szybko skontaktować z lekarzem bądź wezwać karetkę.

Czasem zdarza się, że na krwawienia z nosa skarżą się osoby cierpiące na nadciśnienie. Jeżeli krew z nosa leci rzadko i niezbyt intensywnie, dolegliwość nie wymaga konsultacji lekarskiej. Podobnie jest w sytuacji, gdy do krwawienia dojdzie w wyniku silnego stresu, objawiającego się podwyższeniem ciśnienia. Krwawienia z nosa mogą dotykać również ciężarnych, jednak gdy nie towarzyszy im nadciśnienie, nie stanowią powodu do obaw.

Krwawienie, którego nie wolno bagatelizować

Krwawienia z nosa nie wolno bagatelizować, jeśli jest tak intensywne, że trudno je opanować – istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do groźnego krwotoku. Co może oznaczać krwotok z nosa? Silne krwawienie może być objawem białaczki, odry lub duru brzusznego. Ponadto we wnętrzu nosa może znajdywać się polip lub ciało obce. Do krwotoku dochodzi niekiedy także po przebyciu zabiegów chirurgicznych w obrębie twarzy.

W przypadku krwotoku z nosa powinno się wezwać karetkę. Niedający się zatamować wypływ krwi powoduje ryzyko utraty zdrowia lub życia, dlatego wymaga pilnej pomocy medycznej bądź hospitalizacji. Dodatkowo, jeżeli krwawienia są intensywne i nawracające, powinno się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu w celu zdiagnozowania przyczyny ich pojawiania się. Jest to konieczne nawet w sytuacji, gdy krwawienia da się opanować samodzielnie.

Udostępnij

O autorze

Jeden komentarz

Dodaj komentarz