PoradyZdrowie

Jak zapewnić sobie komfortowy sen?

Jak zapewnić sobie komfortowy sen?

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważny jest spokojny sen. Korzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz zapewnia nam odpoczynek. Należy więc odpowiednio zadbać o komfort snu, aby po przespanej nocy móc cieszyć się przez cały poranek dobrym samopoczuciem oraz energią. Wybór właściwego materaca może bywa czasochłonny, ale jest niezwykle ważny.

Materac do spania (https://alvare.pl/materace) wcale nie jest takim łatwym zakupem, jak mogłoby się wydawać. To nie tylko element łóżka, który ma pasować do stelaża i cieszyć oko w sypialni, ale coś, co ma duże znaczenia dla komfortu naszego życia. Źle dobrany sprawi, że zamiast w dobrym humorze, będziemy wstawać niewyspani i rozdrażnieni. Dlatego należy wybrać idealny dla nas  model. Tylko jaki spośród tak wielu dostępnych na rynku? 

Twardy czy miękki? 

Przyjęło się, że im twardszy materac – tym lepiej, takie myślenie jest błędem. Jego twardość powinna być odpowiednio dopasowana do wagi użytkownika. Dzięki temu nasz kręgosłup będzie znajdował się w najkorzystniejszej pozycji. Twardszy materac najlepiej sprawdzi się u osób cięższych, a miękki materac będzie bardziej odpowiedni dla osób lżejszych. Jeżeli nie mamy problemów z plecami, to przy wyborze twardości, kierowanie się wagą w zupełności wystarczy. Jeśli jednak odczuwamy dyskomfort czy bóle pleców, można skonsultować wybór z fizjoterapeutą. Doradzi on, który stopień twardości materaca będzie najlepszy dla naszych pleców. 

A co z rozmiarem? 

Materace różnią się nie tylko stopniem twardości, ale oczywiście rozmiarem. Przyjęło się, że dobrze dobrany materac powinien być o ok. 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spać i powinien mieć ok. 70 cm szerokości, aby zapewnić odpowiedni komfort podczas snu. Dlatego jeśli chodzi o pojedynczy materac, wybór nie jest trudny i możemy ograniczyć się tylko do kilku modeli. Wśród podwójnych, największą popularnością cieszy się materac 160×200 .

Piankowy, sprężynowy czy lateksowy? 

Materace piankowe nie posiadają sprężyn i są jednymi z najtańszych materacy dostępnych na rynku, idealne dla dzieci oraz osób o niskie wadze. Dla ludzi o większej masie, lepiej sprawdzą się twardsze materace sprężynowe. Ich dużą zaletą jest żywotność, a dobrze dobrany może posłużyć długie lata. Nie jest to jednak rozwiązanie polecane do łóżka małżeńskiego. Materac sprężynowy ulega zjawisku falowania i każda zmiana pozycji drugiej osoby będzie silnie odczuwana. Dlatego dla par lepszym wyborem będzie materac lateksowy. Dzięki temu, że materace lateksowe są bardzo elastyczne, zapewnią odpowiedni komfort dwóm jednocześnie śpiącym osobom. 

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz