PoradyZdrowie

Profilaktyka zdrowotna – jak być młodą i zdrową?

Profilaktyka zdrowotna – jak być młodą i zdrową?

Dzieciństwo i okres nastoletni zostały daleko w tyle. Choć kontakt z rodzicami pozostał, nie podejmują już oni decyzji o Tobie i Twoim życiu. Pędząca z dnia na dzień rzeczywistość uświadamia Ci, przed iloma wyborami stoisz, za którymi zawsze idą jakieś konsekwencje. I choć życie nie jest jednoznaczne i oczywiste, jedno jest wartościowe na 100% – zdrowie. Wiele chorób, z którymi zmagamy się jako naród wynika z rzadko uprawianej przez Polaków profilaktyki. Mass media każdego dnia przypominają nam o potrzebie dbania o nasze ciało – aby było odpowiednio nawilżone, cudnie pachnące i wyglądało zdrowo. Jednakże choroba wewnątrz organizmu wypłynie na wierzch wcześniej czy później.

Dwudziesty rok za pasem, podążaj za profilaktycznym kompasem!

  • Podstawową wizytą, którą powinnaś regularnie uskuteczniać, jest wizyta u ginekologa. Nie musisz odwiedzać go raz w miesiącu, wszystko zależy od Twojej aktywności seksualnej – raz na pół roku, jeśli używasz hormonalnej antykoncepcji lub raz na dwa lata, jeśli nie praktykujesz wcale. Jeśli rozpoczęłaś współżycie seksualne, polecanym badaniem jest cytologia (wymaz szyjki macicy), która wykrywa wszystkie zmiany zachodzące w szyjce macicy, również raka. Cytologię najlepiej robić pomiędzy czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem przed następną menstruacją.
  • Mimo iż pierwsze USG piersi powinno się zrobić po 25 roku życia (a następnie co dwa lata, jeśli w rodzinie rokrocznie pojawia się rak piersi), to już w wieku dwudziestu lat powinnaś badać je samodzielnie, najlepiej pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu. U ginekologa dowiesz się jak to prawidłowo robić.
  • Raz na trzy lata wskazane jest zrobienie morfologii, OB (wskaźnik opadania erytrocytów) i ogólne badanie moczu. Jeśli masz problemy z nadwagą, rokrocznie umawiaj się na badanie krwi sprawdzające zawarty w niej poziom cukru i cholesterolu. Dziewczyny z prawidłową masą ciała mogą wykonywać to badanie znacznie rzadziej – raz na 3-5 lat.
  • Wizyta u dentysty jest podstawą, która powinna być praktykowana już od najmłodszych lat. Badanie kontrolne pozwala na szybkie wykrywanie próchnicy, która może mieć bardzo negatywne skutki dla całego organizmu, nie wspominając nawet o kosztach psychicznych i finansowych przy ewentualnym leczeniu kanałowym.
    Dobrym zwyczajem jest również odwiedzenie okulisty – nie tylko od święta, ani nie tylko, gdy coś się ze wzrokiem dzieje. Raz na 4 lata powinniśmy trafić pod jego lupę, a jeszcze częściej, jeśli już jesteś nieszczęśliwą posiadaczką wady wzroku.
  • Do 30 roku życia twoje kości gromadzą wapń, potem stopniowo go tracą, czego skrajnym efektem jest osteoporoza. Dostarczaj więc swojemu organizmowi sporą dawkę wapnia, którego pełno w żółtym serze, mleku i jego przetworach, brokułach, groszku i w zielonej fasoli.

Zastanawiasz się, jakie dokładnie badania powinnaś robić w swoim wieku? Wejdź na stronę Centrum Medycznego Medintel: http://medintel.com.pl/badania-kontrolne-u-kobiet-w-poszczegolnych-grupach-wiekowych/.

Jeśli planujesz zostać mamą

Jeśli planujesz zostać mamą, ginekolog zleci Ci badania poziomu hormonów tarczycy oraz test na przeciwciała toksoplazmozy i cytomegalii. Koniecznie pomyśl także o szczepieniach, m.in. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a także różyczce.
Ponadto zaopatruj swój organizm w niezbędne wartości odżywcze, witaminy i minerały. Aby przyszłe dziecko urodziło się zdrowe, spożywaj produkty zawierające kwas foliowy (witamina B9), są to na przykład wątróbka drobiowa, pomarańcze, szpinak, brokuły, maliny, kasza gryczana, czy pieczywo z pełnego ziarna.

Historia zatacza koło

Tak jak Ty chciałabyś zadbać o zdrowie swojego dziecka i wpoić mu świadomość profilaktycznej kontroli i dbania o swoje ciało, tak Twoi rodzice pragną tego dla Ciebie. Profilaktyka pozwoli uchronić Cię od wielu ewentualnych chorób, których skutki niestety mogą być nieodwracalne. Do dbania o siebie poprzez regularne przeprowadzanie badań kontrolnych i cieszenia się byciem matką zachęca Centrum Medycyny Dziecięcej Medintel.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz