Porady

Mistrz negocjacji – sprzedajemy cztery kąty

Mistrz negocjacji – sprzedajemy cztery kąty

new-home-1682331_640-1

Marzysz o nowym lokum, ale nie wiesz jak zabrać się do sprzedania obecnego? Z nami zostaniesz mistrzem negocjacji i handlu. Nie wierzysz? Przeczytaj do końca.

Jak sprzedać, by zyskać

Czasami wydaje nam się, że sprzedając mieszkanie bardzo dużo tracimy, więc zamiast przeprowadzić się do innego miejsca i zmienić otoczenie, inwestujemy duże sumy pieniędzy w remonty, odświeżanie ścian czy nawet wymianę wszystkiego łącznie z podłogą i armaturą. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku kupna nowego RTV czy AGD. Często naprawiamy sprzęt w serwisie, tracąc nerwy i duże sumy gotówki. A jak robimy to w przypadku inwestowania w dom? Rzadko zdajemy sobie sprawę, że kalkulując cenę uzyskaną ze sprzedaży między ceną remontu łącznie z jego wykonaniem, kosztem paliwa na transport czy opłatą za dostawę materiałów budowlanych i mebli, dużo lepiej wyjdziemy kupując nowe gniazdko. Jak to zrobić? Przede wszystkim regularnie śledź rynek nieruchomości, popyt na mieszkania i porównuj ceny lokali na przedmieściach. Tam zazwyczaj ceny mieszkań są dużo mniejsze niż w centrum, a za to my zyskujemy spokojne otoczenie i jesteśmy bliżej natury, więc wynajem domku na działce czy co weekendowe wypady do lasu mamy z głowy. Czym się kierować przy sprzedaży lokalu?

Z głową (nie) w chmurach

Zanim w ogóle udasz się do biura nieruchomości, by wystawić mieszkanie na sprzedaż, musisz wynająć rzeczoznawcę, który oceni stan zakwaterowania, które planujesz sprzedać i jego cenę. Przy tym musisz też powiedzieć o przebytych w mieszkaniu remontach, rodzaju okien i ogrzewaniu. Dużo wyższa jest wycena lokum z plastikowymi oknami i centralnym ogrzewaniem. Pomieszczenia gospodarcze takie jak piwnica, strych, komórka czy garaż także mają bardzo duże znaczenie i wraz z ich liczbą wzrasta kwota jaką możesz dostać przy sprzedaży mieszkania. Czasami zapominamy również o tym, że to co znajduje się na zdjęciu, które trafia na stronę internetową biura nieruchomości, należy do potencjalnego kupca. Dlatego zanim zdecydujesz się przekazać sprzedaż swojego gniazdka w ręce specjalisty, dobrze zastanów się nad tym co chcesz ze sobą zabrać. Na tym etapie warto wspomnieć, że mieszkania  z wyposażeniem, tak zwane pod klucz, osiągają dużą większą cenę sprzedaży. Powodzenia!

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz