PolecaneZdrowie

Leczenie stomatologiczne a ubezpieczenie

Leczenie stomatologiczne a ubezpieczenie

Z pewnością każdy z nas prędzej czy później wyląduje na fotelu dentystycznym. Niezdrowa dieta, słodycze, alkohol, nieodpowiednia higiena jamy ustnej – wszystko to sprawia, że w jamie ustnej pojawiają się ubytki, problemy z kamieniem nazębnym czy przebarwienia. Chcąc jednak wybrać się do dentysty, musimy przygotować się na niemały wydatek, bowiem ubezpieczenie NFZ obejmuje niewiele tego typu zabiegów. 

Jakie usługi dentystyczne w ramach NFZ?

Jedynie raz do roku możemy liczyć na bezpłatny przegląd jamy ustnej wraz ze wskazówkami dotyczącymi higieny oraz usuwaniem kamienia nazębnego. Również w ramach NFZ możemy uzupełnić ubytki próchnicowe. Musimy jednak pamiętać, że ubezpieczenie obejmie jedynie wypełnienie ubytku amalgamatem. Jest to znana chyba wszystkim srebrna plomba, która – jak wiadomo – nie wygląda zbyt estetycznie. Większość pacjentów, mimo możliwości skorzystania z bezpłatnych plomb, wybiera płatne plomby światłoutwardzalne – mówi dentysta Legnica. W ramach bezpłatnego leczenia możemy również skorzystać z leczenia kanałowego zębów przednich, jednak za zabiegi na czwórkach, piątkach itd. musimy już zapłacić całą kwotę. 

Spośród innych zabiegów, które są bezpłatne w ramach ubezpieczenia NFZ można wymienić chociażby trepanację martwego zęba, dewitalizację miazgi zęba, nacięcie ropnia z drenażem i opatrunkiem czy usunięcie zęba jednokorzeniowego i wielokorzeniowego. Prawda jest jednak taka, że zabiegi, z których korzystamy najczęściej, a więc leczenie kanałowe, wypełnianie ubytków czy wybielanie zębów, są niestety płatne.

Co obejmuje ubezpieczenie prywatne?

Inną możliwością skorzystania z zabiegów dentystycznych jest wykupienie ubezpieczenia prywatnego. Ale czy w ramach prywatnej polisy zdrowotnej możemy liczyć na bezpłatne leczenie stomatologiczne? Wszystko zależy od tego, co tak naprawdę obejmuje polisa. Ubezpieczenie Legnica niekiedy obejmuje jedynie okresowy przegląd stomatologiczny, ale w rozszerzonych wariantach mamy także lakowanie zębów i profilaktykę stomatologiczną, czyli np. fluoryzację i piaskowanie. Warto więc dokładnie sprawdzić, co zawiera nasze ubezpieczenie. 

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz