DomPolecane

Jakie pokoje urządzić na poddaszu?

Jakie pokoje urządzić na poddaszu?

Urządzanie pomieszczeń użytkowych na strychu staje się coraz modniejsze. W Internecie i katalogach wnętrzarskich widujemy pięknie zaaranżowane pokoje właśnie w tej części domu. Jak zatem zaprojektować strych, by był funkcjonalnym miejscem? W tym artykule poradzimy, jak prawidłowo urządzić poddasze.

Urządzanie poddasza – od czego zacząć?

Przede wszystkim dokładnie przeanalizujmy, jakie funkcje będą miały wszystkie pozostałe pomieszczenia w naszym domu. Dzięki temu z łatwością określimy, jaki pokój będzie przydatny właśnie na strychu. Większość osób decyduje się na sypialnię, garderobę, biuro lub pokój dziecka.

Z kolei inni, wykonują antresolę w tej części mieszkania i tam urządzają salon. Ile osób, tyle gustów i potrzeb, dlatego to Ty sam musisz zdecydować, jakie pomieszczenie najbardziej przyda Ci się na użytkowym strychu. W dalszej części artykułu dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas remontowania i projektowania pokojów pod dachem.

Projektujemy poddasze użytkowe

Projekt poddasza użytkowego nie może oscylować jedynie wokół mebli, koloru ścian i innych przedmiotów. Na wstępie musimy wybrać konstrukcje i kąty nachylenia dachu. Dlaczego? Od nich zależy jakiej wielkości pokoje na strychu będziemy mogli zaprojektować.

Poza tym warto na tym etapie wybrać poszycie dachu. Jest to istotne, gdyż o rodzaju poszycia (blachodachówka, blacha trapezowa, gont, dachówka) zależeć będzie, czy termomodernizacja strychu stanie się koniecznością.

Ważne elementy poddasza użytkowego

Tak jak wcześniej już wspomnieliśmy, bardzo ważnym elementem poddasza użytkowego jest zadaszenie. Jeśli chcemy wybrać idealne, na pewno spodoba nam się blachodachówka modułowa, która świetnie się prezentuje izoluje strych przed hałasem deszczu lub gradu. W przypadku tego typu materiału, ocieplenie dachu nie jest konieczne, aczkolwiek dla oszczędności – chociażby na opale – warto w nie zainwestować.

Wyposażenie poddasza – urządzamy

Jeśli dom zostanie już wykończony, ale jeszcze trzeba wykonać drobne prace, warto rozejrzeć się za meblami i dodatkami, które dodatkowo rozjaśni pomieszczenia na poddaszu. Jeśli zdecydowaliśmy się na okna dachowe, z pewnością nie jest to ciemne pomieszczenie, ale mimo wszystko warto jeszcze wprowadzić do niego odrobinę ciepła.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz