PolecanePoradyZdrowie

Jak przebiega wizyta u dietetyka?

Jak przebiega wizyta u dietetyka?

appetizer-2802_640Statystyki już od kilku lat ukazują, że Polacy ważą zbyt dużo. Chociaż część społeczeństwa powoli przekonuje się do aktywności fizycznej i bardziej świadomych wyborów w kwestii żywienia, to wciąż pozostaje ogromna grupa ludzi, która przyjmuje ilości kalorii niewspółmierną do codziennego wysiłku fizycznego. A nadwaga i otyłość to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej – w sytuacji, w której sami nie umiemy sobie poradzić z problemem warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Wizyta u dietetyka już dawno przestała kojarzyć się tylko z luksusem i dążeniem do szczupłej sylwetki. Dzisiaj z porad fachowca korzystają szczupłe osoby, które chcą sprawdzić proporcje mięśni do tkanki tłuszczowej, sportowcy celem ustalenia diety zapewniającej najlepsze wyniki oraz pozostali, którym po prostu zależy na jak najdłuższym życiu pozbawionym problemów zdrowotnych. Naturalnie istnieje grupa osób, które z porad dietetyka skorzystać muszą – wśród nich pierwsze miejsce zajmują nie tylko ludzie otyli lub z nadwagą, ale także z niedowagą. Generalnie wszędzie tam, gdzie zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu pacjenta.

Dietetyk, poza ułożeniem odpowiedniego jadłospisu oferuje wsparcie i motywuje pacjenta w trakcie trwania terapii. Wybór dobrego specjalisty jest kluczowy, ponieważ stanowi on połączenie osobistego trenera, psychologa oraz, naturalnie, fachowca od żywienia. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, stara się zdobyć jak najwięcej informacji na temat przyzwyczajeń dotyczących jadłospisu (co lubimy jeść, a za czym nie przepadamy), stylu życia oraz aktywności fizycznej pacjenta. Istotne mogą okazać się informacje dotyczące chorób lub innych dolegliwości tj. biegunek, zaparć, nadmiernej potliwości, nerwowości, stanów chorobliwego objadania się itd. Dietetyk może także zapytać o problem nadwagi w rodzinie. Wszystkie te dane mają kluczowe znaczenie przy udzielaniu porady i ułożeniu jadłospisu. Kolejnym krokiem badania jest wykonanie pomiarów antropometrycznego m.in. masy ciała, obwodu talii i bioder. W nowoczesnych gabinetach mierzy się także wskaźnik BMI oraz procentową wartość tłuszczu i mięśni w organizmie. Końcowym etapem jest opracowanie programu żywieniowego oraz, ewentualnie, porad dotyczących wyboru formy aktywności fizycznej.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz