Porady

Jak prać poduszki, by ich nie zniszczyć?

Jak prać poduszki, by ich nie zniszczyć?

Świeża i czysta pościel odgrywa ogromne znaczenie w kwestii naszego zdrowia, ale również samopoczucia. W końcu dużo łatwiej o komfortowy sen, kiedy kładziemy się na ładnie pachnącej, miękkiej poduszce. Dlatego trzeba pamiętać, że poduszki do spania – podobnie jak kołdry – trzeba regularnie prać. Jak to zrobić?

Po co prać poduszki?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy, kiedy wymienimy poszewki na nowe, a same poduszki do spania nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. To błąd. We wnętrzu mogą się gromadzić roztocza, cząsteczki kurzu czy bakterie, które z czasem będą wpływały na zasypianie. Może to utrudnić życie zwłaszcza alergikom. Oczywiście powszechnym zwyczajem jest wietrzenie pościeli, co również spełnia swoje zadanie – szczególnie zimą, jako że niska temperatura zabija zarazki – jednak na dłuższą metę to nie wystarczy.

Wypranie poduszek od czasu do czasu jest konieczne. Dzięki temu nie tylko upewnimy się, że śpimy w komfortowych warunkach, ale także zadbamy o swój organizm. Dlatego choć raz na pół roku przeznaczmy czas na to, żeby wrzucić do pralki najpierw kołdrę, a później właśnie poduszki.

Pranie poduszek – o czym pamiętać?

Oczywiście sposób prania poduszki zależy od tego, z czego zostało wykonane jej wypełnienie. Zdecydowanie najbardziej delikatne są poduszki puchowe czy jedwabne, ponieważ łatwo je uszkodzić. Mimo to istnieje kilka uniwersalnych zasad, które można stosować bez względu na materiał.

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na informacje znajdujące się na wszytej metce. Zawiera ona wskazówki producenta dotyczące prania i suszenia. Najważniejsza jest temperatura prania; przekroczenie maksymalnej może skutkować zniszczeniem wypełnienia i utratą właściwości termoizolacyjnych. Dostosowujmy też program pralki do tkaniny. By zapobiec zbiciu się wsadu, możemy wrzucić do bębna kilka piłeczek tenisowych, które będą go regularnie rozbijać.

Nie zapominajmy też o tym, by używać raczej łagodnych płynów do prania. Najlepiej też wyłączyć wirowanie lub ewentualnie zmniejszyć obroty.

Wygodne poduszki do spania można znaleźć na https://expertsnu.pl/.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz