IntymnośćKobieta

Gorsety powracają

Gorsety powracają

Kiedyś traktowane były jako… narzędzie tortur. Dziś są jednym z najpiękniejszych elementów kobiecej bielizny. Wiecie o czym mowa? Oczywiście o rozbudzających wyobraźnię i rozpalających zmysły gorsetach! Chyba żaden mężczyzna nie przejdzie wobec nich obojętnie…

Królują od wieków

Gorsety mają niezwykle bogatą historię. Systematycznie sięgano po nie od końca… XIV wieku. Jednak, co ciekawe, pierwsze ślady gorsetów odnaleziono już w jaskiniach powstałych w okresie neolitu! Na ścianach ozdobionych rysunkami widniały kobiety w zrobionych ze skóry zwierzęcej i wiązanych z przodu ich pierwowzorach. Oczywiście, odkąd się pojawiły, zmieniały się fasony, wzory i materiały, z których je wykonywano – tak, jak zmieniała się estetyka i lansowany ideał piękna. Inne było również podejście do nich. Właściwie aż do XX wieku ten element garderoby przez wiele kobiet traktowany był jako… metoda tortur. W XVI wieku na przykład, na francuskim dworze, pod rządami Katarzyny Medycejskiej damy dworu były zmuszone do utrzymywania obwodu talii na poziomie 13 cali (ok. 33 cm)! Uzyskiwano je właśnie… dzięki gorsetom. Z kolei w XIX wieku wynaleziono metalowe dziurki, przez które przeciągano wiązania gorsetu. Dzięki temu gorsety mogły być wiązane jeszcze ciaśniej niż do tej pory, bez uszkodzenia tkaniny. Kobiety mdlały masowo, ale… czego się przecież nie robi dla urody? Po pierwszej wojnie światowej fala emancypacji doprowadziła do zniesienia gorsetów i zastąpienia ich biustonoszami, bądź elastycznymi gorsetami gumowanymi. W okresie międzywojennym zanikły prawie zupełnie. Do łask powróciły – i to w wielkim stylu – w latach 80. dzięki… Madonnie. Rozsławiła je w swoich teledyskach, a kobiety z całego świata zaczęły ją naśladować. I w ten oto sposób gorsety stały się elegancką częścią garderoby, chętnie wybieraną bielizną, a także erotycznym atrybutem sypialnianym.

Subtelne i pikantne

Zadaniem współczesny gorsetów jest eksponowanie atutów i ukrywanie ewentualnych mankamentów kobiecej sylwetki. Dzięki nim mamy usztywniony korpus, uwydatniony biust, a także podkreśloną i wysmukloną talię. Gorsety możemy podzielić na te zabudowane i podbiustowe. Te pierwsze sprawdzą się doskonale do strojów okolicznościowych, drugie z kolei można wykorzystać do użytku codziennego. Bez względu na to, na który się zdecydujemy, możemy być pewne, że dzięki niemu uzyskamy niebanalną, przyciągającą wzrok, stylizację. Gorsety doskonale sprawdzą się… w sypialni. Na przykład wśród bogatego asortymentu sklepu https://esensa.pl/pol_m_Gorsety-215.html znajdziemy modele zarówno te klasyczne, jak i nieco bardziej pikantne, w tym skórzane, seksownie wiązane czy z siateczkowymi wstawkami. Ogromną popularnością cieszą się też koronkowe. Do tego różna gama kolorystyczna – do wyboru mamy modele nieco stonowane, ale także dla odważnych i bardziej zadziornych pań. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego gorset został uszyty. Pamiętajcie, że ma być nie tylko wygodny, ale mamy się w nim czuć przede wszystkim dobrze i niesamowicie się w nim prezentować! Tego rodzaju strój, uzupełniony na przykład o wyjątkowe pończochy, z pewnością rozpali wyobraźnię i rozbudzi zmysły każdego mężczyzny. Gwarantujemy, że dzięki gorsetom temperatura w sypialni gwałtownie wzrośnie!

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz