PoradyZdrowie

Co jeść, by mieć zdrowy uśmiech?

Co jeść, by mieć zdrowy uśmiech?

Sekretem zdrowego uśmiechu jest nie tylko regularne odwiedzanie stomatologa i dokładne czyszczenie jamy ustnej, ale również dieta. Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby, nie możesz zapomnieć o odpowiednio zbilansowanym odżywianiu oraz produktach, które zawierają witaminy i minerały przyjazne Twoim zębom. O tym, co jeść, by cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem, przeczytasz w niniejszym artykule.

Dieta bogata w witaminy

Bardzo ważne dla zdrowia zębów jest dostarczanie organizmowi witamin. Jedną z kluczowych jest witamina C, która wzmacnia dziąsła i przyczynia się do zapobiegania paradontozie. Nie bez znaczenia jest także wapń – budulec kości. Znajdziemy go w migdałach, fasoli i szczypiorku. Wzmacnia on zęby i nadaje im odporność na kruszenie i próchnicę. Od razu warto zaznaczyć, że nawet najzdrowsza dieta nie będzie nas w stanie ochronić przed próchnicą, jeśli zaczniemy zjadać czekoladę i produkty zawierające wysokie ilości cukru.

Kolejne witaminy niezbędne dla odpornych i mocnych zębów to A i D. Witamina A odpowiada za bakteriobójcze działanie i wstrzymywanie rozwoju próchnicy w jamie ustnej. Z kolei witamina D, podobnie jak wapń, wzmacnia zęby i nadaje im twardość. Tworzy powłoki, by uodpornić je przed bakteriami.

Rytuały związane z posiłkami

Pamiętajmy, że próchnica jest zaraźliwa. Dlatego nigdy nie korzystajmy z tych samych naczyń i sztućców, co nasi znajomi i rodzina. Pamiętajmy, by unikać picia z jednej butelki lub szklanki. Ważne jest także odpowiednie przeżuwanie posiłków. Szczególnie tych, które są twarde i składają się z wielu produktów. Unikajmy szybkiego jedzenia i niedokładnego krojenia oraz nabierania naraz dużych porcji do ust. Twarde produkty spożywcze mogą doprowadzić do ułamania zęba lub wysunięcia się plomby. Jeśli nie możemy umyć jamy ustnej po obiedzie poza domem, skorzystajmy z gumy do żucia, zjedzmy jabłko lub miejmy przy sobie mini wersję płynu do płukania zębów albo szczoteczkę elektryczną.

Regularnie odwiedzaj stomatologa!

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym oszczędzą nam bólu oraz wydatków na leczenie zębów. Pamiętajmy, że usuwanie próchnicy w początkowym stadium jest szybkie i komfortowe. Nie prowadzi również do całkowitej degradacji zęba i konieczności leczenia kanałowego lub usunięcia go. Najlepszy dentysta Rzeszów pomoże Ci zadbać o zdrową jamę ustną.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz