Polecane

Ciąża u psów

Ciąża u psów

U psów (niezależnie od rasy) ciąża trwa 63 dni, czyli około 9 tygodni. Jednakże z uwagi na czas między kopulacją a porodem, okres ten może się wahać między 56 a 72 dni. Jeśli wszystkie okoliczności są sprzyjające, to po kopulacji dochodzi do zapłodnienia. Szacunkowo między 21 a 23 dniem następuje zagnieżdżenie zarodków w ścianie macicy. Ważne, aby podczas ciąży suka znajdowała się pod nadzorem lekarza weterynarii.

Postępowanie

Gdy upłyną około 3 tygodnie od krycia, należy umówić się na wizytę u lekarza weterynarii http://duowet.net/, który potwierdzi ciążę. Lekarz może wykonać badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne lub test poziomu hormonów we krwi. Im szybciej zostanie zdiagnozowana ciąża, tym lepiej będzie można monitorować jej przebieg, czyli rozwój płodów i stan suki. Pierwsze badanie USG należy wykonać po 25 dniu ciąży. Umożliwi ono ustalenie orientacyjnej liczby miotu, a także dokonanie oceny przebiegu ewolucji szczeniąt. Od około 35 dnia ciąży rozpoczyna się okres wzmożonego wzrostu płodów. Trwa on mniej więcej do 55 dnia. Pod koniec 7 tygodnia ciąży możemy wyczuć ręką ruchy płodów. Po 46. dniu warto zrobić zdjęcie RTG, które określi ich dokładną liczbę.

Zmiana diety

Ze względu na intensywny rozwój płodów, a także przygotowanie organizmu do laktacji, od około 5-6 tygodnia ciąży u suk rośnie zapotrzebowanie na energię, białko i składniki mineralne. W tym samym czasie spada wydajność przewodu pokarmowego, w głównej mierze na skutek powiększania się macicy uciskającej jelita. W tym nadzwyczajnym czasie suka potrzebuje odpowiednio zbilansowanej, wysoko skoncentrowanej karmy o zwiększonym poziomie składników pokarmowych i energii.

Laktacja i spadek temperatury

Istnieją objawy, które świadczą o zbliżającym się porodzie http://duowet.net/rozrod/. Na tydzień przed wydaniem maluchów na świat rozpoczyna się u niektórych suk produkcja mleka. Natomiast u większości symptomem zbliżającego się porodu jest spadek temperatury w odbycie. Dlatego kontrolowanie temperatury należy rozpocząć na około tydzień przed porodem. Pomiar trzeba wykonywać dwukrotnie w ciągu dnia, aby w łatwy sposób zaobserwować spadek o 1oC, który pojawia się 12-48 godzin przed porodem.

Należy pamiętać, że tak jak u ludzi, każda ciąża przebiega trochę inaczej.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz