Porady

10 kroków – jak przygotować dziecko, siebie oraz opiekunów na pierwszą noc poza domem

10 kroków – jak przygotować dziecko, siebie oraz opiekunów na pierwszą noc poza domem

for-reading-752607_640Pierwsza noc poza domem to dla dziecka duże przeżycie. Aby zapamiętało ją pozytywnie i bez oporów zostawało z innymi opiekunami kolejny raz, trzeba malucha do tego odpowiednio przygotować.

Przygotuj się psychicznie

Dla mamy i taty – choćby mieli najwspanialsze plany na wieczór – takie rozstanie też jest trudne. To normalne, że możecie odczuwać stres lub wątpliwości czy robicie dobrze – szczególnie, jeśli dziecko jest małe. Starajcie się jednak nie okazywać tego maluchowi, ponieważ wyczuje te emocje i również będzie się niepokoić. Im lepiej przekażecie, np. dziadkom, jak opiekować się malcem, tym będziecie spokojniejsi.

Pełne zaufanie

Opiekunom malucha musicie ufać w 100%. Najlepiej, żeby dziecko również im ufało. Nie jest dobrym pomysłem zostawiać dziecko pierwszy raz na noc z ciocią, którą widziało wcześniej tylko raz. Oprócz zaufania, ważna jest też świadomość, że kontakt z opiekunami malucha jest możliwy w dowolnym momencie. Poproś, aby osoba, która zostaje z Twoim dzieckiem miała włączony telefon. Jeśli bardzo się martwicie – możecie poprosić np. o smsa, gdy dziecko już zaśnie. Jeśli opiekunowie również stresują się nocą z maluszkiem (np. boją się, że nie usłyszą w nocy płaczu), możesz spakować im elektroniczną nianię.

Instrukcja obsługi maluszka

Bardzo ułatwicie zadanie wszystkim (także sobie!), jeżeli konkretnie rozpiszecie na kartce najważniejsze kwestie związane z opieką. Kiedy i jakie przyjmuje dziecko leki, ile mleka modyfikowanego wypija, gdzie spakowaliście piżamkę czy ukochaną zabawkę. Możecie ułatwić np. dziadkom zdanie i podzielić już mieszankę na porcje czy też spakować tylko odpowiednią ilość kaszki. Nic się wtedy nie pomyli.

Dobrze jest także rozpisać typowy dzień maluszka, z godzinami na poszczególne czynności. Warto też opowiedzieć opiekunom dziecka (lub zapisać), jakie dziecko ma nawyki – szczególnie jeśli chodzi o rytuał zasypiania. Maluch poczuje się bezpieczniej, jeśli wszystko będzie zbliżone do takiego schematu, jaki zna, nawet jeżeli w pobliżu nie będzie mamy.

Powiedz dziecku, co planujecie

Nawet jeśli Twój maluch ma kilka miesięcy, powiedz mu, że zostaje z ciocią/babcią/nianią itd. Mów mu o tym spokojnie, z uśmiechem. Opowiedz gdzie będzie spało, co zje, co będą robić. Powiedz również kiedy wrócisz odebrać swoją pociechę. Nie używaj godzin czy słów „jutro”. Powiedz „po śniadanku szybciutko po Ciebie przyjadę” – z uśmiechem i spokojem. To bardzo ważne!

Powiedz „papa”

Gdy zawieziesz malucha do opiekunów lub, gdy oni pojawią się w Waszym domu i zbliża się czas wyjścia… pożegnaj się z pociechą. Wielu rodziców nie mówi dziecku o wyjściu, tylko wymyka się ukradkiem, by uniknąć płaczu. To duży błąd! Wtedy maluch nie wie co go czeka, nie rozumie, że rodzice wrócą i czuje się opuszczone… Traci również zaufanie do rodziców.

Zawsze – nawet jeżeli wiesz, że wywołasz burzę – mów dziecku, że wychodzisz i kiedy wrócisz. Utul je mocno i zapewniaj, że rozumiesz te łzy i że wrócisz szybciutko. Akceptacja emocji, okazanie miłości i zapewnienie o powrocie – to wystarczy!

Wycałuj malucha

Przed wyjściem spędź miło czas z dzieckiem. Pobawcie się, poprzytulajcie, niech dziecko czuje, że jest bardzo kochane. Nie warto jednak przesadnie ściskać maluszka i szlochać. Wtedy dziecko będzie zdezorientowane („Czy dzieje się coś złego?”) i może buntować się przed pozostaniem np. u dziadków.

Ulubione przedmioty malucha

Żeby dziecko czuło się komfortowo, zapakuj na noc poza domem jego ukochaną przytulankę do snu, ulubione zabawki. Młodszemu dziecku na pewno przyda się smoczek-uspokajacz, nawet jeśli w domu, z rodzicami, korzysta z niego sporadycznie. Poduszka, na której dziecko śpi w domu lub ulubiona pieluszka flanelowa, którą trzyma maleństwo podczas zasypiania – to przedmioty, które mogą uspokoić dziecko, gdy zatęskni za rodzicami.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz