KobietaMężczyznaPorady

Jak skutecznie i szybko nauczyć się języków obcych?

Jak skutecznie i szybko nauczyć się języków obcych?

english-751057_640

Czasem zdarza się, że osoba pragnie jak najszybciej nauczyć się języka obcego. Nie mówimy tutaj oczywiście o dwóch czy trzech tygodniach, ale na przykład paru miesiącach. Okazuje się wtedy, że oprócz regularnego uczęszczania na lekcje pragniemy także we własnym zakresie poszerzyć swoją wiedzę o na przykład nowe konstrukcje czy słownictwo. Staramy się więc znaleźć takie sposoby, które będą najbardziej efektywne.

Nauka połączona z przyjemnościami

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, żeby nie zamęczać się nauką. Chodzi tu głównie o wielogodzinne rozwiązywanie ćwiczeń czy siedzenie nad podręcznikami. Najlepszą metodą na naukę, szczególnie w domu, jest robienie to poprzez zabawę, łączenie przyjemnego z pożytecznym. Można dodatkowo w bardzo prosty sposób dobrać sposób nauki i utrwalania wiadomości do naszych zainteresowań i nieco zmodyfikować to, co robimy na co dzień. Jeśli na przykład lubimy oglądać amerykańskie seriale, poszukajmy takich, które nie będą posiadały lektora, a na przykład polskie napisy. Dzięki temu będziemy skupiać się zarówno na nich, jak i na tym, co mówią aktorzy. Nawet jeśli będzie nam się wydawało, że całą swoją uwagę poświęcamy tylko czytaniu tego, co jest napisane u dołu ekranu, to tak naprawdę do naszych uszu będą docierały także obce słowa. Gdy lubimy zawierać nowe znajomości i najchętniej cały dzień poświęcilibyśmy na rozmowę z nowymi ludźmi, znajdźmy takich, od których się czegoś nauczymy. W sieci mnóstwo jest for i stron internetowych, zrzeszających ludzi z całego świata. Możemy na przykład znaleźć serwis poświęcony naszemu ulubionemu gatunkowi muzyki, literatury czy właśnie serialom. Inni ludzie, podobnie jak my, również są chętni do zawierania nowych znajomości. Za pośrednictwem skype’a istnieje możliwość nie tylko pisania z nimi, ale również uczenia się wymowy. Jednak to nie wszystko. Możemy również oglądać filmiki w internecie, na przykład na youtube, w interesującym nas języku. Nietrudno jest znaleźć takie, które będą odpowiadały naszym zainteresowaniom. Często ich twórcy umieszczają również napisy w innych językach, dzięki czemu poświęcanie czasu na oglądanie ich będzie nie tylko przyjemne, ale również nauczy nas nowych rzeczy. Taką metodę da się zastosować właściwie do wszystkiego – jeśli interesuje nas moda, możemy przeglądać zagraniczne portale o właśnie tej tematyce. Dzięki internetowi i nowoczesnym technologiom możemy otaczać się językiem obcym na każdym kroku, gdzie tylko chcemy.

Metoda bezpośrednia przede wszystkim

Nie zapominajmy jednak, że podstawą do nauki języka obcego zawsze jest metoda bezpośrednia. To dzięki niej przyswajamy podstawy, takie jak najczęściej stosowane w danym języku czasy lub słownictwo czy konstrukcję. Dopiero wtedy możemy zająć się samodzielnym utrwalaniem swoich umiejętności domowymi sposobami. Są one łatwe i proste, a do tego nie zabierają tyle energii co na przykład siedzenie nad podręcznikiem. Dlatego nawet podczas nauki metodą bezpośrednią, na przykład Direct Method for English, lektorzy uczą posługiwania się językiem angielskim już od pierwszej lekcji, co nie jest często praktykowane.

 

Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz