Polecane

Jak działa zegarek automatyczny? Specyfika, historia i budowa

Jak działa zegarek automatyczny? Specyfika, historia i budowa
Zegarek jest niewątpliwie ważnym akcesorium dla mężczyzny. Od wielu lat czasomierze mają znaczenie symboliczne i podkreślają status materialny użytkownika. Nic więc dziwnego, że świadomi mężczyźni, dbający o swój wizerunek noszą dobrze dobrane zegarki. Jednymi z najpopularniejszych modeli są te z naciągiem automatycznym. 

Charakterystyka mechanizmu automatycznego

Naciąg automatyczny można rozpoznać po charakterystycznym szumie, który zegarek wydaje podczas pracy. Wskazówka sekundnika chodzi delikatnie i płynnie. Czasomierze mechaniczne dzielą się na manualne i automatyczne. W obu przypadkach, działanie mechanizmu opiera się na pracy sprężyny. W przypadku modeli ręcznych, nakręca się je samodzielnie. Zegarki automatyczne nakręcają się same przy ruchach nadgarstka. Zegarek automatyczny cieszy się ogromną popularnością, bo noszony codziennie powinien działać ciągle bez zarzutu. Takie modele posiadają standardową tolerancję odchyleń -10/+25 sekund na dobę. Zegarek z naciągiem automatycznym posiada rezerwę chodu, co oznacza, że będzie działał nawet po zdjęciu z nadgarstka. Najczęściej wartość tej zmiennej wynosi około 40 godzin. Do czasomierza może być dołączony rotomat czyli zasilana prądem skrzynka, w której nakręcany jest zegarek automatyczny, gdy go nie nosisz. 

Pierwszy czasomierz z mechanizmem automatycznym powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Stworzył go Abraham-Luois Perrelet. Produkt opatentowane jednak dopiero w 1923 roku. Okazały się one wielkim hitem i stały się naprawdę popularnymi produktami. 

Specyfika automatycznych czasomierzy

Działanie mechanizmu automatycznego opiera się na wbudowanym rotorze. Czasami nazywa się go wahnikiem. Jest to element, który ciągle się obraca, co skutkuje naciąganiem się sprężyny w zegarku. Dzieje się to przy każdym poruszeniu ręki przez użytkownika z czasomierzem. Wahnik ulokowany jest w łożysku kulkowym, które obraca się przy ruchach nadgarstka. Można zauważyć, że działanie mechanizmu automatycznego jest zdecydowanie bardziej skomplikowane, niż w przypadku baterii w zegarkach kwarcowych. Istnieją sytuacje, gdy użytkownik musi sam wykonać kilka obrotów koronką, by wprawić w ruch mechanizm zegarka. Dokręcenie się sprężyny następuje jednak samoczynnie, podczas noszenia. 

Budowa zegarka mechanicznego automatycznego

Zegarek automatyczny składa się z naciągu ze sprężyną główną, wahnika i koła balansowego. Takie modele posiadają jeszcze zapadkę, która sprawia, że są one masywniejsze, niż manualne. Zegary automatyczne posiadają wysoką i grubą kopertę, z miejscem na cały mechanizm. Poza tym, takie czasomierze mają przeszklony dekiel, dzięki czemu można podziwiać prawie cały mechanizm. Zegarki z automatycznym naciągiem są bardzo wygodne i przyjazne dla środowiska. Mają one świetną reputację, kojarzą się z prestiżem i dobrym stylem. Co ważne, bez problemu można kupić zegarek automatyczny do 500 zł. Czasomierze z naciągiem automatycznym są wytrzymałe i mogą działać 100 lat. Serwisuje się je co około 5 lat. Charakteryzują się wspaniałym designem i precyzyjnym wykonaniem. Taki zegarek z pewnością ucieszy niejednego mężczyznę. Producenci tworząc najnowsze modele łączą tradycję z nowoczesnością, dlatego zegarki zachowują swoją elegancję i wdzięk, ale również dopasowują się do najnowszych trendów. Wysokiej klasy zegarek z napędem automatycznym z pewnością ożywi i wypełni każdą męską stylizację. Warto pamiętać, że posiadacze zegarka naręcznego uważani są za godnych zaufania, co ma ogromne znaczenie w biznesie i zawieraniu umów z kontrahentami. 

Przykłady zegarków automatycznych znajdziecie na stronie: https://www.czaszegarkow.pl/automatyczne-zegarki-c-5117.html

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.