KobietaMężczyznaPoradyZdrowie

Zażywasz środki przeciwbólowe? Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę.

Zażywasz środki przeciwbólowe? Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę.

Po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne sprzedawane bez recepty sięgamy z różnych przyczyn. Czasem ich zażycie wywołane jest nagłą sytuacją, kiedy pojawiający się ból jest mocno dokuczliwy, innym razem traktujemy je jako sposób na złagodzenie objawów towarzyszących toczącemu się w obrębie organizmu stanowi chorobowemu. Stosowanie środków przeciwbólowych zawsze powinno odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności, która musi dotyczyć nie tylko wielkości i częstotliwości kolejnych dawek, ale też długości zażywania preparatu. Na co warto zwrócić uwagę sięgając po lek przeciwbólowy?

Po pierwsze ostrożność!

Dostępne w aptekach i innych punktach sprzedaży leki przeciwbólowe maja bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od specyfiki substancji w nich zawartych działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, łagodzą bóle różnego pochodzenia, rozluźniają mięśnie i sprawiają, że odczucie bólu po ich zażyciu staje się dużo mniejsze. To właśnie dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Sięgamy po nie, zmagając się z uporczywym bólem głowy, zębów, bolesnym miesiączkowaniem, bólami wywołanymi zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi mięśni i stawów, a także w celu złagodzenia dolegliwości wynikających z przebytych urazów oraz kontuzji. Przykładem substancji o tak szerokim spektrum zastosowania jest ketoprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Podobnie jak pozostałe preparaty z tej grupy może być zażywany w celu łagodzenia objawów różnego pochodzenia, o zróżnicowanym stopniu nasilenia. Jednak jego stosowanie, tak samo jak w przypadku wszystkich leków, powinno być uzasadnione i musi obejmować wszelkie środki ostrożności. Nie zapominajmy, że po zażyciu każdego z nich mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak na przykład dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, zaparcia), zmiany skórne o zróżnicowanym charakterze (pokrzywka, rumień trwały, osutka plamisto – grudkowa), obrzęk krtani, a w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny (1).

Warto też pamiętać, że zażywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, nawet tych dostępnych bez recepty, zawsze powinno odbywać się w oparciu o konsultację z lekarzem lub farmaceutą, który udzieli wskazań dotyczących dawkowania preparatu. Sam pacjent również zobowiązany jest do dokładnego zapoznania się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do każdego preparatu. Pośród wielu istotnych informacji znaleźć można w niej także te, które wyjaśniają, w jakich okolicznościach nie zaleca się stosowania danego środka. Niektóre z nich wymagają od pacjenta zachowania szczególnej ostrożności.

Ketoprofen a słońce

Analizując konieczność zachowania wyjątkowej ostrożności podczas zażywania leków przeciwzapalnych z grupy preparatów niesteroidowych, posłużmy się prostym przykładem odnoszącym się do zależności działania wybranego środka pod wpływem określonych czynników – ketoprofen a słońce. Lek ten wykazuje właściwości umożliwiające zażywanie go w celu złagodzenia objawów bólowych o różnym charakterze, dlatego jest często zażywany przez pacjentów. Niestety nie każdy z nich stosuje go właściwie. Tymczasem w ulotce dołączonej do opakowania znajdziemy informacje, które jasno wskazują, że podczas jego stosowania, a także przez kilkanaście dni po zakończeniu zażywania, należy unikać kontaktu ze słońcem.

W tym czasie nie powinniśmy korzystać z solarium, w którym emitowane jest promieniowanie UV. Niezastosowanie się do zaleceń może skutkować wystąpieniem wymienionego wcześniej działania niepożądanego, jakim jest reakcja alergiczna pojawiająca się na skórze. Analizując przytoczony przykład (zależność – ketoprofen a słońce) bez trudu można zauważyć, jak wielką rozwagą należy kierować się podczas zażywania środków przeciwbólowych. Niekiedy bowiem działanie nawet z pozoru nieszkodliwych czynników, w połączeniu z substancji zawartymi w preparatach, może doprowadzić do wystąpienia efektów ubocznych.

Bibliografia:

  1. Durska G. Najczęstsze działania niepożądane po przyjęciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. https://gastrologia.mp.pl/lista/83846,najczestsze-dzialania-niepozadane-po-przyjeciu-niesteroidowych-lekow-przeciwzapalnych. Data dostępu: 5.12.2017

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz