Porady

Nauka przez zabawę – jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

Nauka przez zabawę – jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

sport-562154_640Psycholodzy i pedagodzy są zgodni, że nauka przez zabawę jest najlepszą metodą przyswajania wiedzy. Ponadto połączenie zabawy z procesem uczenia się kształtuje wrażliwość, rozwija wyobraźnię oraz rozbudza nowe pasje i zainteresowania. Oswojenie pociechy z książką pozwala także na wzmocnienie pozytywnych nawyków oraz rozwój językowych umiejętności. Jak najefektywniej połączyć przyjemne z pożytecznym?

Dzieci w różny sposób przyswajają podawane im informacje, stąd efektywna nauka wymaga odpowiedniego podejścia w przekazywaniu wiedzy. Indywidualne podejście to klucz do sukcesu – każdy człowiek jest inny, wrodzone cechy dziecka oraz środowisko szkolne i domowe mają bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób nasza pociecha najchętniej przyswoi nowe informacje. Poprawne wykorzystanie zabawy w nauce pomóc może także w nabyciu umiejętności radzenia sobie z niepowodzeniami, co jest cechą niezwykle istotną w procesie dojrzewania i edukacji.

Oswojenie z książkami
Oswojenie dziecka z książką pomaga kształtować wrażliwość językową i estetyczną, a rozbudzenie nawyku czytania rozwija językowe umiejętności i rozbudowuje zasób słownictwa. Rynek pełen jest książek dla najmłodszych, choć z natłoku dostępnej literatury warto wybrać te najciekawsze kierując się opinią własną lub ekspertów. W wyborze książek należy też przede wszystkim uwzględnić gusta i zainteresowania dziecka, interesujący je temat łatwiej rozbudzi zainteresowanie do dalszego, samodzielnego czytania. Wybierając dziecku książki warto także zwrócić uwagę na promowane przez nie zachowania i postawy – niech niosą one za sobą pozytywne wartości, uczą szacunku do innych, jednocześnie rozwijają wyobraźnię i wrażliwość. Z czasem można pokusić się o wybór pozycji ambitniejszych i bardziej wymagających, a podczas wspólnego czytania pytać dziecko, czy rozumie w pełni przekaz i ewentualnie objaśniać niejasności – dzięki takiej interakcji rozbudzimy u dziecka ciekawość i wyobraźnię, zachęcimy do rozmowy i dyskusji oraz krytycznego myślenia.

Przyjemne z pożytecznym
Dzięki połączeniu nauki z zabawą, procesowi przyswajania nowej wiedzy towarzyszy radość oraz odprężenie. Tak przyjemna mądra zabawa rozwija u dzieci pasje i zainteresowania, rozbudza wyobraźnię, stymuluje umiejętność krytycznego myślenia oraz zachęca do aktywności i samodzielnej pracy. Na polskim rynku znajdziesz wiele podręczników i książek – na przykład w sklepie Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego (http://sklep.wsip.pl/) – które pozwolą na zainteresowanie dziecka nauką, łącząc pożyteczne przyswajanie wiedzy z przyjemną zabawą. Szeroka dostępność książek dla różnych kategorii wiekowych pozwoli ci dopasować podręcznik do potrzeb twojego dziecka, a różnorodność tematyczna rozbudzić w pociesze nowe zainteresowania oraz pasje.

Aktywność pozaszkolna
Na rynku pojawia się coraz więcej ofert zajęć i programów edukacyjnych dla dzieci młodszych i starszych. Od aktywności muzycznej, plastycznej, po językowe i sportowe – coraz trudniej rodzicom wybrać kierunek, w jakim kształci się dziecko. Nie warto wypełniać naszej pociesze dnia po brzegi rozmaitymi zajęciami, najlepiej wybrać programy edukacyjne, które połączą kilka różnorodnych obszarów aktywności. Przykładem mogą być zajęcia muzyczno-ruchowe, które łączą zabawę (muzykę) z pożyteczną dla rozwoju aktywnością fizyczną. W podobny sposób dziecko może przez zabawę uczyć się języków czy rozwijać pasje artystyczne – warto przy wyborze uwzględnić zainteresowania pociechy. Wykorzystanie muzyki w procesie edukacji sprawdzi się także w warunkach domowych. Obcowanie z dźwiękami wpływa bowiem pozytywnie na mózg, wspomaga naukę, kształtuje poczucie rytmu. Badania dowodzą także, że dzieci obcujące od najmłodszych lat z muzyką łatwiej uczą się języków, lepiej radzą sobie z matematyką i czytaniem. Gatunek nie ma znaczenia – zarówno muzyka klasyczna jak i rock czy elektronika wpłynie pozytywnie na lateralizację półkul mózgowych.

Rozwój dziecka
Wykorzystanie zabawy czy muzyki w nauce to nie wszystko. Istotne jest również pielęgnowanie u dziecka wiary w siebie oraz we własne możliwości, które staną się kluczowe w procesie dojrzewania oraz wpłyną w dużym stopniu na jego charakter w życiu dorosłym. Nauka – oraz zabawa – muszą być więc nie tylko odpowiednio dostosowane do charakteru i wieku dziecka, ale również podnosić uczucie satysfakcji i sukcesu. Zbyt skomplikowany lub nieprzyjazny proces uczenia sprawia, że dziecko straci wiarę w siebie i swoje możliwości, co prowadzi do nieprzyjemnych reakcji związanych z uczuciem porażki – podczas obserwacji bawiących się dzieci, na przykład grających w piłkę, gry planszowe czy zręcznościowe, możemy bowiem zauważyć jak kiepsko niektóre z nich radzą sobie z przegraną – niektóre płaczą, inne się obrażają, kolejne reagują na porażkę wręcz agresywnie. I choć dzieci reagują w różny sposób, to zwykle niesie to za sobą negatywne konsekwencje, zarówno dla samej pociechy, jak i dla nas i jego otoczenia. W takiej sytuacji należy dziecko oswoić z przegraną, nie pozwalać mu na siłę ciągle wygrywać w trakcie zabawy, wręcz przeciwnie, zachęcić do podejmowania nowych wyzwań i pokazać, że dobra zabawa nie musi wynikać jedynie z wygranej. Pamiętaj, że najmłodsi są dużo bardziej podatni na stres związany z niepowodzeniem, warto więc dla jego dobra rozwijać i pielęgnować umiejętność radzenia sobie z porażką, a to może być efektywnie połączone właśnie z nauką przez zabawę.

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz