Polecane

Metody nauczania języka angielskiego

Metody nauczania języka angielskiego

Szkoły językowe prześcigają się z reklamami swoich usług, sugerując, że to akurat ich metoda jest najlepsza. Dla kogoś nieobeznanego w temacie, nie zawsze jest jasne czym się różnią poszczególne metody, co za tym idzie, nie wiedzą też, którą wybrać. Co więc przedstawiają poszczególne metody? 

Metod nauczania języka obcego jest wiele, a z czasem zapewne będą powstawać coraz to kolejne. Dlatego decydując się na kurs angielskiego częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ warto zapoznać się z najbardziej popularnymi metodami nauczania. 

Metoda Callana 

Jedna z najstarszych metod oraz najbardziej popularna, w której tempo i dynamika odgrywają bardzo ważną rolę. Polega na tym, że słuchacz uczy się angielskiego tak, jak nauczył się języka ojczystego. Najpierw poznaje słownictwo ze słuchu, uczy się je rozpoznawać i rozumieć w zdaniach. Następnie opanowuje wymowę. Metoda ta oparta jest na szybkim zadawaniu uczniowi pytań przez nauczyciela, a odpowiedzi ucznia muszą być szybkie i bez zastanowienia. Nie ma tu miejsca na swobodną konwersację. Proces nauczania przeprowadzony jest w małych grupach, a przez cały czas trwania zajęć rozmawia się tylko po angielsku. Jednak metoda ta ma też swoje minusy, ponieważ nauka poprzez powtarzanie nie jest do końca skuteczna. 

Metoda bezpośrednia

Głównym jej celem jest nauczenie metod konwersacji oraz komunikacji bez poczucia wstydu. Nauczyciel buduje zrozumienie nowych fraz za pomocą obrazków, gestów, mimiki, skojarzeń. Następnie, uczniowie podczas lekcji sami używają nowo poznanych zwrotów we wzajemnej komunikacji. Zajęcia prowadzone są tylko w języku obcym, jak również nauczyciel wydaje polecenia tylko w języku obcym i unika tłumaczenia na język ucznia. Inaczej ujmując, w metodzie bezpośredniej języka obcego uczymy się podobnie, jak dziecko uczące się swojego pierwszego języka. Słuchacz najpierw słyszy słowa, następnie wypowiada je imitując wymowę nauczyciela, a dopiero potem poznaje pisownię: czyta i pisze.  

Metoda gramatyczno-tłumaczeniowa

Jest to najstarsza z metod nauczania i również najmniej polecana. Jak sama nazwa wskazuje, oparta jest głównie zasadach gramatycznych i omawianiu słownictwa. A uczący uczy się gramatyki poprzez tłumaczenia tekstów. Prawie zupełnie pomija komunikację, jest już coraz rzadziej stosowana. Niektórzy polecają tę metodę jako „dodatek” do którejś z metod opisanych wyżej. Wtedy na jednych zajęciach poznajemy gramatykę, a na innych ćwiczymy komunikację. 

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz