Konto oszczędnościowe – co warto o nim wiedzieć?

Jak wynika z danych NBP, aż 69% Polaków ma zaufanie do banków, a 72% jest przekonanych, że banki działają uczciwie i są pod odpowiednim nadzorem. Nic dziwnego, że chętnie decydujemy się na liczne produkty bankowe, m.in. lokaty, aplikacje mobilne, kredyty czy konto oszczędnościowe. To ostatnie cieszy się największą popularnością. A zatem – co warto o nim wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu do banków podchodziliśmy dość specyficznie, a do bankowości elektronicznej tym bardziej. Baliśmy się logowania, haseł, udostępniania danych itd. Dzisiaj konto oszczędnościowe z dostępem z poziomu komputera i smartfona to już norma i nie dziwi prawie nikogo. Znajduje się też na czele listy z najchętniej wybieranymi rozwiązaniami bankowymi, więc warto co nieco o nim wiedzieć, zanim zdecydujemy się przed wyborem oferty konkretnego banku. Podpowiadamy, na co powinno się zwrócić uwagę.

Czym różni się konto oszczędnościowe od zwykłego?

Wielu z nas utożsamia konto oszczędnościowe z lokatą. Niesłusznie jednak, gdyż klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ma jedynie kilka cech lokaty – przede wszystkim pieniądze na siebie pracują. Podstawową różnicą jest możliwość wypłacenia środków z konta w dowolnym momencie. Z kolei na lokacie wpłacone pieniądze zamrażamy na określony wraz z bankiem czas i nie możemy ich wypłacić bez straty odsetek. Co prawda konto jest niżej oprocentowane, co oznacza mniejszy zysk. Można jednak znaleźć oferty na konto oszczędnościowe z oprocentowaniem nie gorszym niż na lokacie.

Zalety konta oszczędnościowego

Konto tego typu ma długą listę zalet – przede wszystkim jest to zysk. Od razu po wpłaceniu środków na konto rozliczeniowo-oszczędnościowe zaczynają one na siebie pracować, gdyż zaczynają być z automatu oprocentowane. Ponadto mamy dostęp do naszych pieniędzy przez cały czas. W razie niespodziewanych sytuacji czy nieszczęścia można wypłacić pieniądze i spożytkować zgodnie z życzeniem czy potrzebą. Podobnie jest z wpłatami – możemy dodatkowo zasilić konto, wpłacając na nie dowolną sumę. Dodatkową zaletą jest to, że łączna suma będzie większa, a co za tym idzie – wyższy będzie też zysk.

Wady konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe nie jest co prawda produktem idealnym i ma też minusy. Może to być niższe oprocentowanie niż w przypadku lokaty, choć przy odrobinie szczęścia można znaleźć oferty z podobnym. Wiele kont ma jednak płatne transakcje, a tylko jedną w miesiącu darmową. Nie warto zatem robić z niego przelewów. Dostęp do środków może też być jednak wadą, jeśli nie potrafimy oszczędzać. Wypłaty będą nas po prostu kusić, jeśli brakuje nam zdeterminowania.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.