DomPolecanePorady

Jak urządzić mały ogród?

Jak urządzić mały ogród?

Nie właściciel wolnostojącego domu może pochwalić się dużym i pięknym ogrodem. Niektóre przydomowe działki są niewielkie i czasem trudno jest zaaranżować na nich ogródek. Nie ma jednak rzeczy nie możliwych. W tym artykule podpowiadamy, jak urządzić mały ogród! 

Podstawowe zasady aranżacji małych ogrodów

Organizując mały ogród, należy konsekwentnie trzymać się pewnych zasad. W małych ogrodach powinno się pozostawić jak najwięcej miejsca na trawnik. Nagromadzenie zbyt wielu elementów wprowadzi chaos i zagraci tę niewielką przestrzeń. Aby optycznie powiększyć ogród, szczególną uwagę należy zwrócić na ogrodzenie. Nie powinno ono być masywne. Świetnie sprawdzi się więc np. ażur i inne, lekkie – przynajmniej z wyglądy – materiały. Takie ogrodzenie można obsadzić zielenią, co dodatkowo podniesie walory estetyczne całej posesji. 

W każdym ogrodzie, także w tym niewielkim, dobrze jest wydzielać jego części. Warto zbudować więc niskie murki, które ułatwią to zadanie, a dodatkowo będą się pięknie prezentować. Wyznaczanie ścieżek może nie jest najpopularniejszą formą aranżacji przydomowych ogrodów, jednak te kręte i zaokrąglone optycznie powiększają powierzchnię. Ścieżki mogą prowadzić np. do niewielkiej altanki (o ile jest na nią miejsce) lub małego tarasu. Takie zabudowania stwarzają atmosferę sprzyjającą relaksowi. Altankę możemy zbudować z drewna. Na dachu natomiast świetnie sprawdzi się blachodachówka lub blacha trapezowa. Dzięki takim rozwiązaniom inwestycja ta nie będzie kosztowna.

Co posadzić w małym ogrodzie?

Nie jest prawdą, że w małym ogrodzie nie ma miejsca na drzewa. Musimy jednak wybierać gatunki niski, a wcześniej sprawdzić, jakie rozmiary osiągają po około 15 latach. Do małego ogrodu świetnie sprawdzą się: głóg dwuszyjkowy, choina kanadyjska, klon palmowy, sosna oścista, surmia bignoniowa 'Aurea’, wierzba babilońska czy lilak japoński. Nie powinniśmy jednak sadzić tych drzew zbyt dużo, aby ogrodu nie zacieniać. 

Do małych ogrodów najlepiej jest wybierać rośliny zimozielne i takie, które przebarwiają się jesienią. Warto postawić na rośliny o jasnych i stonowanych barwach, które optycznie powiększą ogród oraz takie, które charakteryzują się długim okresem kwitnienia. 

Udostępnij

O autorze

Redakcja bloga.

Dodaj komentarz